Wpis z mikrobloga

Jak się ma Canon 760D do 60D? Chodzi mi o zastosowania spottersko-portretowo-uliczne (kolejność nie ma znaczenia). Robię research od kilku tygodni (albo i miesięcy, ale wizja Świąt i cashback Canona mnie ponagliły) i ciężko mi dojść do spójnych wniosków. To D5500 (Nikon też jest opcją), to 760D wysuwa się na prowadzenie, więc uznałem, że za punkt odniesienia można wziąć znanego i lubianego 60D.

Który system powinienem wybrać dla uniwersalnych i nieprzepłaconych szkieł (w sensie wielu do różnych zastosowań, a nie jednego do wszystkiego) i możliwości upgrade'u za kilka lat? Mam wrażenie, że Canon wygląda lepiej pod tym względem.

I mam jeszcze jedno (głupie) pytanie: Czy w jakimś warszawskim sklepie wkładają baterię do aparatów pokazowych? Chciałbym sprawdzić działanie, ale żadnego nie da się uruchomić. Wystarczy poprosić obsługę czy po prostu nie ma, bo nie?
A wypożyczalnia odpada, bo po 1. nie mam dowodu, a po 2. na ich stronach internetowych nie widziałem interesujących mnie aparatów.

#pytanie #fotografia #pytaniedoeksperta #canon #nikon
  • 14
@OnionTheKiller: Canon ma większe pole do popisu jeśli chodzi o dostępność używanej szklarni - a to duży plus, jeśli nie chcesz przepłacać czasem 2x tyle za nówkę. Jestem też zwolennikiem zasady, że mniej hajsu w puszkę, więcej w szkła. Może zastanów się nad 50d używką za kilka stówek i lepszej szklarni?
@MaciejPN: Myślę, że bałbym się wyjść na ulicę z bardzo drogim obiektywem, ale zdecydowanie kupienie używanego telezooma do spottingu jest opcją, jednak i tak zajmę się tym w maju, bo nie jest mi potrzebny na zimę.

Czy brak pól AF nie przeszkodzi? 9 vs. 19?

Także nowsza puszka ma szansę mi dłużej posłużyć.

Zamierzam się póki co na 24 mm f/2.8 STM i 50 f/1.8 STM, więc mój budżet raczej by
@OnionTheKiller: 50 f/1.8 STM bierz smiało. Ta wersja naprawia największą wadę poprzednika (f/1.8 II) - autofocus.
24 mm f/2.8 STM - zależnie od preferencji. Jeśli chcesz iść w naprawdę szeroki kąt to polecam 10-18mm STM.

Osobiście brak dodatkowych pól AF nie przeszkadza mi, ale to preferencja osobista. 60D ma tę zaletę, że wszystkie punkty ma krzyżykowe. No i 4 z nich są umieszczone niemal dokładnie w zgodzie z trójpodziałem. ;)
@OnionTheKiller: Tego nie wiedziałem!
Jeśli ich rzeczywiście potrzebujesz to bierz! Bierz żeby potem nie żałować "kurczę, szkoda że...". Najgorzej jest kupić coś drogiego i potem zastanawiać się nad zmianą tego z powodu jakiegoś istotnego detalu. ;)
Natomiast jeśli to tylko fajny dodatek, który mooooże raz na jakiś czas faktycznie ci się przyda to warto się zastanowić nad wyborem.
@Mosi:
Dzięki.
Policzyłem jeszcze raz swój budżet i wygląda na to, że konta nie ogołocę, więc nawet lepiej.

Mam jeszcze jedno pytanie.
760D ma filtr Anty-Aliasingowy. Czy to czuć w ostrości? Podobno Nikon D5500 jest ostrzejszy głównie dzięki usunięciu tego filtra, ale dla mnie zdjęcia z Canona wyglądają bardziej naturalnie (wg porównania DigitalRev i zdjęć na optyczne.pl [w ogóle ciekawa sprawa, bo to samo ujęcie na 760D wygląda trochę lepiej niż
@OnionTheKiller: Dla mnie deal-breakerem to by nie było. Ostateczna decyzja należy do ciebie; od twoich oczekiwań.
U mnie wybór systemu był spowodowany tym, że znajomy akurat też miał Canona i możemy wymieniać obiektywy podczas wspólnych wypadów w plener. ;)

Przemyśl na jakich ogniskowych chcesz pracować i zobacz jakie szkła w tym zakresie są dostępne u Canona i Nikona (mam na myśli nie tylko te które kupisz teraz, ale też i za