Wpis z mikrobloga

#katolicyzm #ciekawostka #piwo

Musiałem zostać katolikiem, ponieważ jest to jedyny Kościół, w którym nie ma sprzeczności między kuflem, fajką i klęcznikiem.


G.K. Chesteron

Pewnie nawet wśród praktykujących katolików znajdzie się niewielu, którzy wiedzą, że wśród tekstów modlitw na różne okazje "Rytuał rzymski" zawiera także błogosławieństwo piwa.

Niektórzy tekst błogosławieństwa przypisują Świętemu Arnulfowi z Metz, biskupowi, który jest patronem piwowarów. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ Arnulf żył na przełomie VI i VII wieku, natomiast sam tekst ma pochodzić z XI wieku i powstał raczej pod wpływem kultu świętego biskupa.

Tekst łaciński wygląda tak:

V. Adjutorium nostrum in nomine Domini.
R. Qui fecit caelum et terram.
V. Dominus vobiscum.
R. Et cum spiritu tuo.

Oremus.
Bene+dic, Domine, creaturam istam cerevisae, quam ex adipe frumenti producere dignatus es: ut sit remedium salutare humano generi: et praesta per invocationem nominis tui sancti, ut, quicumque ex ea biberint, sanitatem corporis, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum. Amen.

Polskie tłumaczenie (nieoficjalne):

V. Wspomożenie nasze w imieniu Pana.
R. Który stworzył niebo i ziemię.
V. Pan z Wami.
R. I z duchem twoim.

Módlmy się:
Pobłogosław, + Panie, to piwo, któreś raczył wytworzyć z tłuszczu ziarna: niech będzie ono zbawiennym lekarstwem dla ludzkiego rodu i niech darzy nam poprzez wezwanie Twojego Świętego Imienia. Niech każdy, kto je pije, zyska zdrowie ciała i ochronę duszy. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.
brat_leminga - #katolicyzm #ciekawostka #piwo

 Musiałem zostać katolikiem, ponieważ...

źródło: comment_9osRHkQ0kNEBZ24NE5MN5USAokTTrdeI.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@brat_leminga: smiechłem, go kiedyś czytąłem interpretacje przykazania zakazującego zabijania, że łapie się pod to spożywanie alkoholu użytkowanie dragów i papierosów jako szkodzenie samemu sobie, to jak to w końcu jest? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz