Wpis z mikrobloga

Dzisiaj pora na kolejny pojazd #armia #rpa.
Tym razem jest to Rooikat [pol. karakal]. Został on wprowadzony do uzbrojenia armii południowoafrykańskiej w roku 1989 (w obecnej formie) jako następca omawianego w dniu poprzednim Elanda (http://www.wykop.pl/wpis/15101989/dzisiaj-pora-na-kolejny-pojazd-armia-rpa-ten-dla-o/) i bazował on na angolskich doświadczeniach swojego poprzednika. W służbie RPA jest ich 178.

Koncepcja tego samochodu pancernego jest identyczna jak Elanda w Angoli - czyli służy on głównie do rozpoznania, zwalczania czołgów i wsparcia piechoty. Różnica polega w konstrukcji Rooikata.

Po pierwsze to wzmocniono uzbrojenie główne - długolufową "90" zastąpiono długolufową armatą czołgową kal. 105 mm. Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, w latach 80. okazało się, że uzbrojenie Elanda jest zbyt na czołgi T-54/55 - przebijalność pociski APFSDS-T kal. 90 mm osiągała 180 mm RHA z odległości 1000 m, natomiast pocisk APFSDS-T kal. 105 mm z odległości 2 km przebija płytę pancerną o grubości od 250 do nawet 520 mm. Jest to zatem wystarczająca broń przeciwko czołgom T-54/55 lub jego chińskim kopiom, które znajdują się na wyposażeniu armii sąsiednich państw (Namibii, Zimbabwe czy Mozambiku).

Po drugie u Rooikata wzmocniono opancerzenie - płyty pancerne Elanda miały grubość zaledwie kilku milimetrów, przez co były one bez problemu przebijane przez pociski z Kałasznikowa. Co więcej, zarówno w Angoli, jak i Rodezji do zwalczania samochodów pancernych używano również wielkokalibrowych karabinów maszynowych kal. 14,5 mm czy - znanych tutejszym znawcom - artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych ZU-23-2. Dlatego pancerz został pogrubiony na tyle, żeby mógł wytrzymać ostrzał z przodu i z boków z tych działek.

Te dwie kardynalne zmiany spowodowały znaczne zwiększenie masy (Rooikat waży aż 28 ton - w porównaniu z 6 tonami Elanda) i zmianę podwozia na 8x8 (Eland miał podwozie 4x4), żeby pojazd nie stracił przy tym mobilności. Masa spowodowała, że ten samochód pancerny już nie mógł być transportowany drogą powietrzną, dlatego - przy założeniu ich współpracy z Ratelami piechoty zmechanizowanej - zwiększono jego zasięg działania do 1000 km (identyczny z zasięgiem Ratela, natomiast dwukrotnie większy od zasięgu Elanda).

Zostały wyprodukowane tylko dwie wersje Rooikata:
- samochód pancerny Rooikat - uzbrojony w działo czołgowe kal. 105 mm (pierwotnie w działo morskie kal. 76 mm)
i
- artyleryjski samobieżny zestaw przeciwlotniczy Rooikat ZA-35 - uzbrojony w dwie armaty przeciwlotnicze kal. 35 mm

Do tej pory Rooikat nie został ani razu użyty bojowo, jednak gdyby został, to dałby znakomite wyniki. De facto jego największym zagrożeniem byłyby czołgi T-72, jednak na dzień dzisiejszy w całej Afryce Południowej jest ich tylko 22 (w armii angolskiej).

#militaria #militariadnia #militaryboners #karakal #caracal

Zdjęcie Rooikata:
piotr-zbies - Dzisiaj pora na kolejny pojazd #armia #rpa.
Tym razem jest to Rooikat ...

źródło: comment_Yscq4J36A8hQXlnkx0CleAOBynhVxc4q.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz