Wpis z mikrobloga

Unity i środowiska typu gnome coraz bardziej starają się przyzwyczaić nas do prostoty jednocześnie starając się być jak najbardziej intuicyjne i ergonomiczne. W przypadku jednych jak i drugich mamy np panel na którym najważniejsze skróty, podręczne menu programów jak i funkcje systemowe poukrywane są w menu wywoływanych małym ikonami znajdującymi się bezpośrednio na tym panelu.

W momencie w którym postanowiłem się przesiąść na xfce4 zauważyłem, że tej prostoty czasami tutaj brakuje. Jednak jak się okazuje to jest xfce i w sumie można tutaj wszystko ustawić, a nawet łączyć zalety całkowicie różych środowisk.

Dzisiaj w sumie trochę na temat czegoś czego mi na początku brakowało w xfce a co istnieje np w ubuntu pod nazwą indicator-session. Najprościej tłumacząc jest to proste menu z ikonką "on-off", które zawiera podręczne skróty do konfiguracji autostartu urządzeń, drukarek monitorów, zarządzania sesją itp.

W xfce niby istnieje coś takiego jak "przyciski sesji" ale jest dosyć archaiczne, posiada tylko podstawowe funkcje, a na panelu może być wyświetlane tylko jako nazwa użytkownika albo ikonki których przypadkowe wciśnięcie może doprowadzić do wylogowania użytkownika z systemu.

Tak więc czym zastąpić przycisk sesji ubuntu? Odpowiedź jest w sumie prosta...: zwykłym menu z programami... dosłownie.

Jak to zrobić?

Wystarczy jedynie stworzyć własny plik menu i dodać do panelu wtyczkę "menu programów".

Własny plik możecie stworzyć np na podstawie pliku:

/etc/xdg/menus/xfce-applications.menu

edytując i zapisując go w ~/.config/menus (w razie czego zamieszczam swoje menu
). Potem we właściwościach podajecie ścieżkę do tego pliku i zmieniacie ikonkę (np na "system-devices-panel"). I to wszystko.

Jeśli chodzi o zalety tego rozwiązania to możecie sobie dodać do menu co wam się żywnie podoba (gparted, dowolny program do zarządzania sesją, użytkownikami, compizem, cokolwiek...).

#xfcetips #xfce4 #bojowkaxubuntu #xubutnu #linux
Kryspin013 - Unity i środowiska typu gnome coraz bardziej starają się przyzwyczaić na...

źródło: comment_tIhTq9Y5uu7DOyXcUJSR8exjC07vNQGE.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@MCRodzyn: W zasadzie wszystko co wymieniłeś działa natywnie na linuksie łącznie z klientem gadu-gadu. O inne rzeczy to zależy o co pytasz bo dla mnie podstawowymi rzeczami są np programy graficzne i obsługa sieci...

@lukequaint: Z xfce da się cholernie dużo bardzo wyciągnąć. Widziałem nawet jak ktoś na reddicie zrobił rozmazywanie tła dla przezroczystych okien tak jak effekt aero w Win7 tylko, że dużo ładniejszy. Zresztą inny przykład.
Kryspin013 - @MCRodzyn: W zasadzie wszystko co wymieniłeś działa natywnie na linuksie...

źródło: comment_FqxivyupbkFv8HHy8vWTtUhK6QC0175G.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz