Wpis z mikrobloga

Pielgrzymi gryzą drzewo, bo wierzą, że przestaną boleć ich zęby

Kolejni proboszczowie parafii w Cielętnikach nie potrafią znaleźć skutecznego sposobu na zapewnienie bezpieczeństwa ponad 500-letniej lipie drobnolistnej, której pień po dziś dzień... jest obgryzany przez pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę. Pątnicy wierzą, że kora drzewa uśmierza ból zębów.

Kolejni proboszczowie cielętnickiej parafii, opiekujący się sędziwym drzewem, w trosce o jego zdrowie uciekali się do różnych sposobów, takich jak smarowanie pnia smołą (jej pozostałości są widoczne na korze po dziś dzień) czy wreszcie jego grodzenie.

Obecnie, dla bezpieczeństwa, lipa okolona jest niemal dwumetrowym, solidnym, metalowym płotem. Mimo to amatorów gryzienia kory, próbujących forsować ogrodzenie, nadal nie brakuje.

Lipa rośnie tuż obok kościoła i sąsiaduje bezpośrednio z umieszczonym na ścianie świątyni obrazem przedstawiającym św. Apolonię z Aleksandrii, patronkę od bólu zębów.


Nie wiem, jak to skomentować. :D

#bekazprawakow #bekazpodludzi #religia #katolicyzm #truelolcontent #neuropa
  • 18
  • Odpowiedz
@alkan: Może to śmieszne ale mój pradziadek zawsze mowił że gryzienie kory wzmacnia zęby. Może coś w tym jest. Zbyt często odczułem metody ludowe na sobie żeby je negować.
  • Odpowiedz
@Gert: OK, ale czemu akurat to drzewo? I czy takie postępowanie pielgrzymów nie gryzie się nieco z dogmatami chrześcijaństwa? :)
  • Odpowiedz
@alkan: bo jest u nas dużo ludyzmu wziętego z pięknych polskich wsi. Mojej babci katoliczce nie przeszkadzają absolutnie wierzenia chrześcijańskie w wierze w moc żył wodnych, wahadełka, horoskopy i podobne (a jest o dziwo raczej mieszczuchem aniżeli typową kobietą rodem ze wsi). A tam pewnie jeszcze mocniej działają przekazy z pokolenia na pokolenie. Czy chce mi się z tym dyskutować? Nie bardzo. Pewnie byłbym hipokrytą bo sam wolę na przeziębienie sobie
  • Odpowiedz
I czy takie postępowanie pielgrzymów nie gryzie się nieco z dogmatami chrześcijaństwa?

nie gryzie się nieco z dogmatami chrześcijaństwa?

nie gryzie się


@alkan: i c wat u did thar
  • Odpowiedz