Wpis z mikrobloga

Skąd wiemy, że obecne ocieplenie nie jest wynikiem naturalnych zmian?

Na wykopie nie raz i nie sto razy można przeczytać ten sam odgrzewany argument: ocieplenie to efekt naturalnych zmian. Czy to wulkanów, czy to aktywności słonecznej. Oczywiście naukowcy zbadali to dogłębnie. Przeczytajcie jeśli chcecie wiedzieć dlaczego ludzkie CO2 odpowiada za >100% ocieplenia? Popatrzcie na wykres poniżej i przeczytajcie szczegółowe wytłumaczenie w tekście. Warto.

#nauka #liganauki #ligamozgow #gruparatowaniapoziomu #swiat #klimat #mikroreklama
Pobierz Sierkovitz - Skąd wiemy, że obecne ocieplenie nie jest wynikiem naturalnych zmian?

...
źródło: comment_Xrv2Z46wzEN4ZX4mitfVxdhf1A2zoRgr.jpg
  • 47
@feniks_pn: Skończy się interglacjał. Ale przy obecnych poziomach CO2 nie doprowadzi to do lodowacenia. Najwyżej lekko spowolni ocieplenie. Obecne tempo ocieplania się jest 30 razy szybsze niż tempo ochłodzenia przy wchodzeniu w epokę lodową, więc spowolnienie wynosiłoby jakieś 3%. Tak dla pokazania skali obecnych zmian.
@Sierkovitz: jedne gatunki wymierają inne się pojawiają, teoria ewolucji :P właśnie patrzenie tylko w skali mikro powoduje schizę, należy patrzeć na pewne zjawiska również w skali makro, bo można pokładać energię nie tam gdzie trzeba. Limity CO2 spowalniają gospodarkę, może opóźni to kolonizację innych planet ? Każdy kij ma dwa końce.
@feniks_pn: Zmiany klimatyczne jeżeli nie zadziałamy wcześnie to >>> koszt i spowolnią gospodarkę jeszcze bardziej. Poziom wymierania gatunków jest teraz 100 razy szybszy niż ewolucja jest w stanie podtrzymać. To nieuchronnie prowadzi do wielkiego wymierania. Co jest dla nas tragiczne - nie wiadomo czy sobie z tym będziemy w stanie poradzić. Nie chciałbym być częścią pokolenia, które wiedziało co się stanie i nic w tym celu nie zrobiło.
@Sierkovitz: spokojnie, są ludzie na tej planecie co mają tego świadomość i działają w tej sprawie. Racjonalizm a nie przesadyzm. Kontrolować, monitorować, ale nie przesadzać w limitach - to jest tylko moje skromne zdanie, ale jak to w polityce: "psy szczekają, karawana jedzie dalej " ( ͡° ͜ʖ ͡°). My sobie możemy jedynie o tym podyskutować, żadnego wpływu na to niestety nie mamy.
@feniks_pn: Są. Ale jest też taki jeden nieznacznej wielkości przemysł - naftowy - któremu średnio to na rękę. I stąd mamy tyle mitów rozsianych i zakorzenionych głęboko w świadomości. Koniec końców działania zależą w znacznej mierze od polityków a ci przynajmniej czasami słuchają wyborców.

Patrz na pierwsze działania PiS - weto dla Kioto...
@Sierkovitz: i ja np. jestem zadowolony z tej decyzji. coraz więcej państw odchodzi od tych ustaleń. Komu to jest na rękę ? Krajom które zainwestowały w alternatywne źródła energii bo nie mają własnych zasobów . Zobacz na niemcy. obostrzenia UE na węgiel kamienny są ostre, a na węgiel brunatny już nie. Zgadnij jakiego węgla niemcy mają więcej ?

My stoimy na kopalniach. Będą robić (zachód) wszystko żeby sprywatyzować nam te kopalnie
@feniks_pn: Powtarzasz mity. Niemcy po prostu zamiast nakładać kary na emisje - wyfazowują elektrownie na węgiel brunatny. Nasze kopalnie kosztują budżet jakieś 20-30 mld PLN rocznie. Super biznes. A ta liczba tylko będzie rosnąć w miarę wzrostu kosztów klimatycznych. Do 2060 mają wynieść 2% PKB rocznie.
@Sierkovitz: Być może. Nie zagłębiałem się w tym temacie, więc pewnie powtarzam slogany które gdzieś tam zobaczyłem w internecie bez większej filtracji. Ale ktoś te koszty klimatyczne podnosi. Tendencja jednak na alternatywne źródla energii jest i to powinno Cię (nas?) cieszyć. Wiesz jak to jest z wiatrakami ? bo też chyba gdzieś czytałem, że wcale nie tak różowo i bilans zysków/strat dla środowiska jest bliski 0.
@Sierkovitz: Kolejny sukces amerykańskich naukowców? Ocieplenia i zlodowacenia w historii Ziemi zdarzały się niejednokrotnie i jakoś jak cofał się lądolód to było to bynajmniej w wyniku działalności człowieka.
@Sierkovitz: Szczególnie że uczę się geologii pod zawód. Był kiedyś raport dotyczący prognoz związanych z ociepleniem. Kilku naukowców znalazło w nich błędy i mimo to raport nie został odrzucony czy zmieniany. Globalne ocieplenie się opłaca niektórym producentom i jest bzdurą. W #!$%@? mnie profesor geologii robi bo Sierkovitz odkrył jedyną prawdę przechytrzając wszystkich.