Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo

Ten kalkulator dobry do planowania warki?

Bendem warzył aipę, celuję w ok. 35-38 litrów, 16 blg. W sumie pierwszy raz układam własną recepturę, więc halp pls ;)

Zasyp planuję w takim stylu

9kg pejl ejl
1kg pszeniczny
0,5kg carapils
0,5kg crystal 150
0,5kg aroma
0,5kg prażona pszenica

Chmiele jeszcze będę rozkminiał, iunga na goryczkę, mam coś cascade i citry, ale głównie chyba na amarillo lub citrę się nastawię, chociaż nie mogę się zdecydować, czy raczej przeważyć jednym chmielem, czy zrobić mieszankę. Chcę na bogato polecieć amerykanami na smak, aromat + na zimno. Jakieś propozycje co do chmielenia?
  • 18
@kontra: ostatnio też robiłem aipe na bogato. Masz chlodnicę? Jeśli nie to uważaj z goryczką - mi wyszła zdecydowanie przegoryczkowana (16blg/90ibu).
No i nie zapomnij o porządnym whirlpoolu, bo przez chmieliny można stracić nawet z 5 litrów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@LowcaAndroidow: @kontra: swoją aipę starałem się wzrorowac na tym właśnie zasypie, chmiele (ok 300g na 27litrów) nieco inne, bo takich jak on nie miałem. ibu 70 i w sumie teraz jakbym robił to celowałbym w ibu ~100 i zrobił nieco bardziej wytrawne.
Albo źle nachmieliłem, bo goryczka jest taka se ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@LeniwySocjopata: nie mam chłodnicy, dopiero będę robił za jakiś czas. Na razie zabieram się za mieszadło, tylko kombinuję gdzie w miarę tanio dorwać kolbę i mieszadełko :P

nieco bardziej wytrawne

@hpiotrekh: ja lubię wytrawne piwa, ale nie chcę robić bardzo wytrawnej tej aipy, gdzieś w 67-68 planuję zacieranie.