Wpis z mikrobloga

Dzień dobry. Głosy w wyborach oddane? To czas zamówić parę rzeczy z Chin.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dziś pod lupę trafił do mnie czytnik kart RFID MFRC522.
Jest to tani(w tym momencie 2.28$) chiński czytnik RFID działający na częstotliwości 13.56 MHz.
Pełny opis i kod źródłowy znajduje się na moim blogu:
http://blog.gczernatowicz.pl/2015/10/24/czytnik-kart-rfid-mfrc522-podlaczenie-do-arduino/
W przykładowym programie wykorzystuję bibliotekę MFRC522, bez której w tym przypadku byłoby naprawdę ciężko odczytać cokolwiek z tego czytnika. Dokumentacja jest dosyć obszerna, mechanizmy zastosowane w czytniku skomplikowane.

Jest to świetna rzecz do wielorakich projektów Arduino. Wykorzystam ten moduł w swojej pracy inżynierskiej - automatyczne otwieranie drzwi przy wykorzystaniu mikrokontrolera, serwo i RFID. Części do wykonania takiego urządzenia są naprawdę tanie. Za 50 zł jesteśmy w stanie zbudować takie urządzenie i zamocować je na swoich drzwiach. Otwieranie drzwi po imprezie nigdy nie było tak proste (ʘʘ).

A jak z niezawodnością czytnika?
Testuje go już dłuższy czas i do tej pory działa bez problemów. Dane z karty odczytuje z odległości około 4 cm, brelok z około 2. Do tej pory nie zauważyłem błędnych odczytów, czy problemów ze znalezieniem karty, wszystko odbywa się natychmiastowo.

W przykładowych projekcie wykorzystałem również mały ekranik LCD 16x2 razem z modułem I2C, dzięki któremu można podłączyć LCD do Arduino wykorzystując jedynie dwa analgowe piny. Równiez jest bardzo tani, dostępny np. tutaj.
Ekran ten wykorzystuję prawie za każdym razem, gdy bawię się Arduino. Działa bez problemów.
Po co przepłacać na oryginalne części, gdy mamy aliexpress?( ͡ ͜ʖ ͡)
#arduinozchin #arduino #elektronika #rfid #programowanie
  • 27
  • Odpowiedz
@Izanagi013: Mam pytanie, w blogu masz przykład jak odczytać nr karty - w pracy mamy takie same karty używane do wejścia do budynku. Załóżmy że z użyciem takiego czytnika odczytam nr karty używanej w pracy - czy istnieje możliwość ustawienia takiego nr na karcie dostarczonej z czytnikiem? (zrobienie sobie zapasowej karty) Czy trzeba użyć czegoś zupełnie innego lub nie da się zmienić wewnętrznego nr karty?
  • Odpowiedz
@Thexil: Tworzenie pracy dopiero zaczynam, nie mam jeszcze za dużo. Końcowe urządzenie ma przekręcić zamek w drzwiach po przyłożeniu zarejestrowanej wcześniej karty. Moduł wifi będzie łączyć się z serwerem postawionym na raspberry pi, gdzie znajdzie się baza danych zbierająca informacje o wszystkich wejściach z wykorzystaniem karty. W panelu sterowania urządzeniem na serwerze będzie można podejrzeć statystyki, wykresy, historię. Ultra dźwiękowy czujnik odległości będzie sprawdzał, kiedy drzwi po przyłożeniu katy zostały
  • Odpowiedz
@Thexil: Sam pomysł pewnie można kopiować, na blogu to jedynie fragment kodu. Gdybym nie chciał, by to kopiowano, to bym nie udostępniał. Czy uczelnia ma znaczenie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz