Wpis z mikrobloga

mam zamiar kupić samochód zastanawiam się nad alfą 159 w sedanie dizel 1.9 150 koni i teraz pytanie do posiadaczy takiego samochodu

1 jaka jest prawda z awaryjnością tych samochodów ?

2 jakie są koszty utrzymania najbardziej chodzi mi o zawieszenie ile kosztuje wymiana bo w internecie wszyscy piszą że bardzo drogo ale konkretnych cen brak

3 na co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie tego modelu ?

#alfaromeo #alfaholicy
  • 14
@Pawell27: Jak nie kupisz taniej, tylko w normalnej cenie (tyczy się to każdego samochodu), to będziesz zadowolony. Bardzo trwałe samochody, poprawili zawieszenie i nie wybija się co chwilę jak w 156 albo passatach. Poczytaj na alfaholikach, tam też masz fajny bazar i auta z historią od klubowiczów.
@Pawell27: spytaj lepiej na forum Alfy, bo tu każdy będzie sobie żarty robił. Też jak kupowałem samochód się naczytalem, że części drogie, że nic kosztuje minimum 500 złotych, że uszczelka pod głowicą to co 50k km się #!$%@?. Zarejestrowałem się na forum i okazało się, że nie jest tak źle.
@Pawell27: remont zawieszenia to koszt porownywalny z innymi modelami tej klasy, z tych lat i konstrukcji wielowahaczowej. Owszem, mcpherson jest tanszy - jeden wahacz, ale o wiele gorsze prowadzenie.
W 1.9 150 problematyczne sa klapy wirowe w kolektorze, jedni wycinaja inni nie, ciezko mi cos wiecej powiedziec.
Do przebiegu 200.000 wnetrze nie powinno miec zadnych oznak zuzycia, oczywiscie sa wyjatki, typu eksploatacja w miescie ale wtedy diesel bedzie okazywal oznaki zmeczenia.
@Pawell27: polecam zajrzeć na forum alfaholikow. Sam jeżdżę 159 ale w benzynie i sobie bardzo chwalę. Zawieszenie trwałe, nie daje się naszym koślawym drogom. Diesel ten jest silnikiem fiata i jest bardzo udany. Oczywiście powinno Ci się lampka zapalić po przebiegu 140tys bo rozrząd będzie juz zbliżał się do wymiany
@Pawell27:
1. Testy pokazują, że awaryjność 159 jest niższa niż passatów czy a4, więc jest dobrze. Silniki dieslowskie są nie do zajechania. 1.9 150KM to akurat najbardziej optymalny wybór. Całkiem ładnie już jedzie, a koszty utrzymania niskie.
2. Koszty utrzymania jak w każdym używanym aucie. Na start dobrze zrobić program (będziesz miał jakieś 180 KM i mniejsze spalanie). Koszt wymiany przedniego zawiasu to ok. 1600 zł na częściach TRW (czyli najwyższa
@Pawell27: co do silnika to jest jeden z lepszych diesli ubieglej dekady, z osprzetu silnika kolektor dolotowy moze sprawic problem i egr, ja w astrze (ten sam silnik) za egr dalem 250, znajomy mi wymienil - nie jest to skomplikowane, wiec w wywalenie go sie nie bawilem)
@Pawell27: Mam 159Sw 1.9 16v od roku, póki co tylko rozrząd, klapy wirowe wywaliłem, egr wyczyściłem. Koło pasowe wymieniłem profilaktycznie przy rozrządzie, regeneracja rozrusznika i ostatnio padła mi pompa sprzęgła :)

Aa, auto kupiłem z padniętą skrzynia (łożysko na wałku 5 i 6 biegu) W alfie jest skrzynia oplowska M32 któa do udanych nie należy, padają w nich łożyska ale też z nimi loteria jest, jednemu nie padną a drugiemu padną.
@Pawell27:
1. Są mniej awaryjne niż poprzednie modele AR oraz większość innych samochodów w tej klasie i rocznikach.
2. W czasie mojego użytkowania 159 w zawieszeniu wymieniałem jedynie górne wahacze z przodu (zaczęły poskrzypywać) - koszt 270zł/sztuka za Lemfordery i łączniki stabilizatora (TRW, jakieś grosze, kilkadziesiąt zł). Wcześniej jeździłem 147 i potwierdzam, że 159 ma znacznie lepsze i trwalsze zawieszenie. Co do czytania w internecie - pytaj tam, gdzie ludzie mają
@login_zajety_sic: Ja miałem to samo ;) Wspomaganie + Wahacze górne. Co do samego wspomagania, to warto wydać te kilka stówek na starcie, mimo, że wszystko sprawia wrażenie, że jest ok. Poprzedni właściciel mojego samochodu nic nie zrobił w kierunku poprawienia działania układu wspomagania i kupowałem samochód z uszkodzoną listwą wspomagania i koszty naprawy wyniosły łącznie około 1100zł. Oczywiście po naprawie magla od razu kupiłem zbiorniczek i nowy płyn i wszystko jest
@Pawell27: ja co prawda jeżdżę 2.4jtdm ale 1.9 tez mogę polecić bo mój znajomy jeździ dobrych kilka lat i jak dotąd bez niespodzianek. Na co warto zwrócić uwagę to tak jak koledzy wyżej napisali. Jeśli chodzi o samo kupno to postaraj się znaleźć samochód od osoby prywatnej z udokumentowana historia, fakturami za naprawy itp. Nie wiem jak długo szukasz auta ale ja potrzebowałem 6mc żeby w końcu znaleźć to czego szukam.
gkw_ - @Pawell27: ja co prawda jeżdżę 2.4jtdm ale 1.9 tez mogę polecić bo mój znajomy...

źródło: comment_pGTdEabZ2GRiOnpGJ75sEIIkWXuKslFm.jpg

Pobierz