Wpis z mikrobloga

Jak trwała jest odbudowa zęba materiałem kompozytowym?

Na początku sierpnia straciłem pół jedynki górnej i miałem odbudowany takim materiałem ząb. Dzisiaj, dokładnie po dwóch miesiącach i tygodnia odpadła mi ta odbudowa. Uważałem na ten ząb, stosując się do zaleceń dentysty. Skontaktowałem się z tym gabinetem dentystycznym i usłyszałem że reklamacja może nie zostać uwzględniona, ponieważ wcześniej byłem poinformowany o nietrwałości takiego rozwiązania, itp... Nie wiem co robić, czy ubiegać się o reklamację(zapłaciłem 150zł)? Czy szukać lepszego sprawdzonego dentysty? Zależy mi na czasie, nie chcę wyglądać jak ciul, prawie bez zęba na przedzie :/ Dodam tylko że paru znajomych miało podobną techniką odbudowany ząb jedynkę i nie mają od kilku lat żadnych problemów.

#gorzkiezale #dentysta #stomatologia #pytanie #zeby
  • 15
  • Odpowiedz
@skull_pain: Nie, zupełnie inne. Zależało mi na czasie, a że okres wakacyjny to wszędzie wolne terminy były prawie we wrześniu. Tą dentystkę polecił mi inny dentysta podczas rozmowy telefonicznej.
  • Odpowiedz
@addfor: pewno coś spartaczyli. Jak się dobrze zrobi to powinno się trzymać kilka lat (mnie np trzymało się z 10 lat zanim ze względów estetycznych wymieniłem).
  • Odpowiedz
@skull_pain: Ogólnie to duża lipa, teraz do każdego dentysty to trzeba czekać minimum dwa tygodnie na wizytę, gdzie nie wiadomo czy od ręki Ci zrobią zęba :/ Przez ten czas ciężko z jedzeniem i myciem bo ząb wrażliwy, albo do ludzi wyjść bo to jedynka :/
  • Odpowiedz
@addfor: takie odbudowy są nietrwałe niestety. Na utrzymanie może wpływać wiele czynnikow, ksztalt ubytku, jakosc szkliwa, rodzaj materialu, Twoje warunki zgryzowe nawet sila miesni zucia. Może się nie trzymać. Pewniejsza i znacznie lepsza jest protetyka: korony lub licówki. Niestety też większe koszta.
  • Odpowiedz
@malvinho: Rozumiem, aczkolwiek tak krótki czas przez jaki ta plomba mi się utrzymała nie świadczy bardziej o złej odbudowie? Ciężko mi się odnieść do innych czynników bo nie jestem dentystą ale nie mam zębów zaniedbanych. Ząb sam się nie ukruszył, miałem mały "wypadek" :3
  • Odpowiedz
@addfor: żaden lekarz nie da Ci niestety gwarancji na takie leczenie, zbyt dużo rzeczy nie zależy od niego a taka plomba nie ma się najzwyczajniej czego trzymać. Polecalbym zrobic jeszcze raz, może spróbować u kogoś innego i zacząć zastanawiać się nad koroną
  • Odpowiedz
@addfor: @malvinho: 2 miesiące to dość szybko. U mnie wypełnienia trzymały się latami. Ostatnio coś zęby zaczęły mi pękać (2 padły, 1 już naprawiony, oba miały bodajże kompozyty) po wizycie na skalingu (usuwaniu kamienia ultradźwiękami). Prawdopodobnie zabieg wykonany zbyt mocno, ale oczywiście gabinet wypiera się odpowiedzialności. Dentystka która naprawiała zęba wskazywała że nawet korona może się trzymać max 5 lat później trzeba ją wymienić.
  • Odpowiedz