Wpis z mikrobloga

"Kofeina, ekstrawersja i pamięć robocza (wykonawcza)"

Artykuł z 2013 roku napisany przez Pana Andrew Smitha, dotyczy tego jaki wpływ ma pobudzenie na przetwarzanie informacji w zależności od stopnia cechy osobowości przedstawianej zwykle na wymiarze ekstrawersja - introwersja.

Otóż w rzeczonym artykule Pan Smith wykazał, że na naturalnym, niewspomaganym stopniu pobudzeniu introwertycy dużo lepiej od ekstrawertyków radzą sobie w zadaniu odpamiętywania szybko prezentowanych informacji (średnio 10% więcej) (efektywność funkcjonowania pamięci roboczej silnie koreluje z inteligencją - w niektórych badaniach korelacja wynosi nawet 0.91, co w psychologii jest niewiarygodnie dużą wartością). Jednak przy wzroście pobudzenia szala przesuwa się w stronę ekstrawertyków - znaczna poprawa odpamiętywania po wypiciu mocnej kawy, z kolei u introwertyków zanotowano spadek.

Jest to o tyle ciekawy wynik, że pokrywa się z teorią Zuckermanna dotyczącą różnic w pobudzeniu korowym u ekstrawertyków i introwertyków.

Zgodnie z teorią Zuckermanna ekstrawertycy cierpią na chroniczny brak pobudzenia korowego, co skutkuje dużo bardziej energicznym usposobieniem, towarzyskością, ekspresyjnością i gadatliwością - są to działania mające na celu zwiększenie pobudzenia, poprzez zwiększenie ilości przetwarzanych bodźców i poszukiwanie stymulacji.

Z kolei introwertycy są bardzo pobudzeni korowo i nie potrzebują przez to stymulacji z zewnątrz - zbyt duża liczba interakcji i przebywanie w silnie stymulującym środowisku powoduje zbyt duże pobudzenie, które odbierają jako nieprzyjemne.

#ciekawostki #psychologia
  • 2