Wpis z mikrobloga

Bardzo dziwna gwiazda i nietypowe hipotezy o kometach i kosmitach

W mediach internetowych i na blogach pojawiły się w ostatnich dniach informacje, że blask jednej z gwiazd, KIC 8462852, zachowuje się w dziwny sposób, co według niektórych mogłoby wskazywać na działalność pozaziemskiej cywilizacji. Naukowcy wskazują, że powodem są raczej komety. Wyjaśniamy dokładnie co mówią na temat wyników obserwacji naukowcy, a co spekuluje część mediów i dziennikarzy.

Źródłem spekulacji o pozaziemskiej cywilizacji jest artykuł Rossa Andersena w „The Atlantic”, opublikowany 13 października 2015 r., który następnie rozprzestrzenił się w internecie, także polskim (lub odwołania do niego). Dziennikarz spekuluje w swoim tekście na temat wyników obserwacji gwiazdy KIC 8462852, sugerując, że być może pasują do tzw. sfer Dysona, jednej koncepcji w rozważaniach na temat pozaziemskich cywilizacji. Freeman Dyson w 1959 roku opublikował artykuł, w którym przedstawił wizję, że odpowiednio zaawansowana cywilizacja mogłaby wybudować wokół swojej gwiazdy olbrzymią strukturę, tak aby prawie w całości wykorzystać energię gwiazdy.

KIC 8462852 jest gwiazdą odległą od nas o około 1500 lat świetlnych. Należy do gwiazd ciągu głównego, czyli najpowszechniejszego rodzaju gwiazd we Wszechświecie (Słońce także jest gwiazdą ciągu głównego). KIC 8462852 ma typ widmowy F3 V/IV oraz charakteryzuje się okresem rotacji około 0,88 dnia. Gwiazdę tę od kilku lat obserwuje satelita Kepler, służący m.in. do poszukiwania planet pozasłonecznych. Naukowcy zwrócili uwagę na nieregularne pociemnienia gwiazdy o skali przekraczającej 20%, trwające od 5 do 80 dni. Dodatkowo brak tutaj nadwyżki promieniowania w zakresie podczerwonym, co wyklucza obecność niektórych rodzajów dysków wokół gwiazdy.

Uwagę na ten obiekt zwrócono dzięki projektowi Planet Hunters, w ramach którego wszyscy chętni mogą przeglądać krzywe blasku z satelity Kepler, aby wskazać obiekty rokujące nadzieję na obserwacje tranzytów planet lub w jakiś inny sposób się wyróżniające. Właśnie w ramach tego projektu krzywa blasku KIC 8462852 została zidentyfikowana w 2011 roku przez miłośników astronomii jako „dziwna” „ciekawa” albo „bardzo duży tranzyt”. Naukowcy postanowili więc przeanalizować obiekt dokładniej. Do dyspozycji mieli cztery lata obserwacji z satelity Kepler, a także dodatkowe dane z innych teleskopów, w tym m.in. widma w dużej rozdzielczości (R=47000) z 2,56-metrowego Nordic Optical Telescope (NOT) na La Palma (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania) oraz 10-metrowego Keck II na Hawajach (USA) oraz z fotometrycznych przeglądów nieba.

#kosmos #astronomia #gwiazdy #planethunters (źródło)
R.....4 - Bardzo dziwna gwiazda i nietypowe hipotezy o kometach i kosmitach

W medi...

źródło: comment_KCRAZzP1ussVCSOBK2VK8sTzprXJHWBI.jpg

Pobierz
  • 3