Wpis z mikrobloga

Kilka godzin temu na swoim profilu na FB Łukasz Rutkowski zamieścił zdjęcie zorzy, które zaczęło już krążyć po Internecie. Zdjęcie było wykonane w Mońkach (na północnym wschodzie Polski) około godziny 21:00. Autor utrzymuje, że zdjęcie nie zostało poddane żadnej dodatkowej obróbce. Foto wykonane zostało Canonem 1200D o nastawach 25s ISO 3200 przy obiektywie 18mm f/3,5.

W czerwono-purpurowej poświecie zorzy złapał się znany wszystkim asteryzm: Wielki Wóz. W środkowej części jego dyszla widać dwie, ciasno upakowane gwiazdy. Ta jaśniejsza nosi nazwę Mizar i jest w rzeczywistości układem dwóch układów gwiazd. Innymi słowy, są to cztery gwiazdy, których ludzkie oko normalnie nie rozróżni. Ta druga gwiazda w środku dyszla, słabsza z dwóch, nosi nazwę Alcor. Alcor też nie jest zwyczajną kropką, bowiem składa się z dwóch gwiazd krążących wokół siebie. Jakby tego było mało, Alcor i Mizar też wokół siebie krążą. Całość jest więc układem sześciu wirujących wokół siebie gwiazd! (obrazek nie ma zachowanej skali) Co jakiś czas pojawiają sie jeszcze głosy, że w tym układzie znajduje sie jeszcze jedna gwiazda, co czyniłoby Mizara i Algola układem siedmiokrotnym. I wszystkie gwiazdy krążą wokół wspólnego środka masy.

Czy taki ruch gwiazdy jest widoczny gołym okiem? Tak, jeśliby prowadzić obserwacje długo i cierpliwie. Alcor jest oddalony od Miraza o jakiś jeden rok świetlny. To jest około 65 tysięcy jednostek astronomicznych. Żeby Alcor i Mizar zatoczyły pełny obrót orbitalny potrzeba paru tysięcy lat. Dla porównania, Pluton leży około 40 jednostek Astronomicznych od Słońca i potrzebuje 250 lat na wykonanie pełnej wędrówki wokół Słońca.

#astronomia #zorza #ciekawostki
źródło: comment_ec2KkBcgfkAURusPdax3r77ZY8W2pcRj.jpg
  • 6