Wpis z mikrobloga

Obserwacje trwają.

Dziś teleskop Cassegraina jest skierowany w układ dwóch gwiazd, które się wzajemnie dotykają i kręcą się wokół własnych osi z prędkością około 200 km/s. Na powierzchni gwiazd w tym układzie panuje ekstremalne pole magnetyczne, które zatrzymuje ruch materii na biegunach. Wyobraźcie sobie dwa Słońca stykające się ze sobą, kręcące się z okresem orbitalnym 9 godzin i posiadające ciemne czapy chłodnej materii na biegunach. I coś takiego sobie istnieje przez jakieś 10 miliardów lat. To są układy kontaktowe.

W polu widzenia teleskopu znalazło się kilka niepokornych obiektów. Gwiazdy, zamiast sobie grzecznie świecić, zmieniają swój blask w czasie kilku godzin! Na obrazku dołączonym do tego wpisu zamieściłem trzy obiekty z trzema różnymi zmianami blasku. Spróbujcie wykoncypować, co powoduje zmiany blasku tych obiektów. W spoilerach daję odpowiedzi :)

Obiekt nr 1


Obiekt nr 2


Obiekt nr 3


Pozdrowienia spod kopuły :)

#astronomia #ciekawostki #pracbaza #oauj
Zapraszam do obserwowania mojego tagu: #astronomiaodkuchni ( ͡º ͜ʖ͡º)
Pobierz
źródło: comment_9AeyZSqXT0Ftq1Pk6FFsPmBphyD4LdQB.jpg
  • 9
@Al_Ganonim: Ciekawi mnie w jaki sposób podejmowane są decyzje jakie obiekty badać. Czy takie badania na tym układzie były już wcześniej przez kogoś prowadzone, czy nie? Robicie to dla posiadania surowych danych, potwierdzenia czyichś obserwacji, czy dla samego obeznania się z technikami obserwacyjnymi?

Druga kwestia - czy możesz sobie wziąć wolne z powodu zachmurzenia? :)
@Mordeusz: To jest mój autorski program, więc sam podejmuję decyzję o doborze obiektów. Na tym etapie prac obserwuję układy, które wybrałem z misji Kepler. Ponieważ fotometria Keplera nie była idealna, a samej misji już nie ma, zbieram dane obserwacyjne w celu wyznaczenia parametrów tych układów w większą dokładnością, niż bym to zrobił używając wyłącznie danych z misji Kepler.

Jednym z kryteriów wyboru wstępnej próbki gwiazd były: jasność obiektów, występowanie całkowitego zaćmienia