Wpis z mikrobloga

Mireczki mam problem, poprowadziłem kable ethernet po mieszkaniu z zamiarem stworzenia sieci 1Gbps, ale niestety komputer nie wykrywa takiej prędkości tylko 100Mbps. Karta sieciowa i router obsługują gigabit, bo na innym kablu ze sklepu(taki z końcówkami już) działa. Kable kupiłem 4 pary kat. 5e, nie mają nawet długości 5m. Nie wiem co zrobiłem źle. Ktoś wie w czym problem? #sieci #siecikomputerowe #komputery
  • 12
@stassma: Może badziewny kabelek. Ja mam kilometry kabli w budynku, 99% z nich to cat5e i działa bez najmniejszego problemu po gigabicie. Skoro jeden kabel działa, a inny nie - wniosek jest raczej oczywisty :)
@maniac777: Z tego co pamiętam (bo kabelkologią zajmowałem się dawno temu) to przy uszkodzeniu którejś z żył 1,2 - 3,6 link albo by się nie zapiął albo zapiał na 10 mbit w half duplexie. Jeśli autonegocjacja wykryła 100 mbit a kabel jest na pewno 5E to problemem są pary 4,5 7,8
Kable nie są jakieś firmowe. Wszystkie kable zamykają obwód, kolorki też dobrze są. Czy naprawdę jakośc kabla ma takie znaczenie? jak jest napisane na kabli cat.5e to czyba tak powinno być.