Wpis z mikrobloga

#programowanie

Jest w sieci jakiś dobry i polecany kurs #perl pod kątem #sysadmin? Dostaję czasem cholery od mieszania basha, seda, awka i CHGW czego jeszcze, może perla ogarnę i będzie łatwiej. Chciałbym się jednak nauczyć języka, a nie znajdować ciągle "100 praktycznych jednolinijkowców do wykorzystania na co dzień".

Parę lat temu coś tam w perlu pisałem, ale krótko, więc prawie nic już nie pamiętam, przyjmijmy że potrzebuję poziom od zera :)
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wonsz_smieszek: no to znasz tego Pythona czy nie? Jeżeli znasz jakiś język programowania to raczej większość rzeczy masz w pamięci i nie musisz ich szukać. Perl jak dla mnie to taki trochę przeżytek już.
  • Odpowiedz
@ksiak: tylko po co mam pisać w pythonie kilkanaście linijek, jeżeli to samo perl zrobi w kilkunastu znakach? potrzebuję raz coś zrobić, dostać wynik w pliku tekstowym i zapomnieć. nigdy więcej ten kod do niczego nie będzie mi przydatny :) Sama składnia pythona jest do tego niewygodna i ponad miarę rozciągnięta. Chciałem po prostu robić to, co robię w bashu + coreutlis + sed/awk w jeszcze sprawniejszy sposób :)
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: przeczytaj Programming Perl 11$ i masz wszystko ładnie wyjaśnione.
@ksiak: a miałeś kiedyś styczność, czy mówisz na podstawie tiobe, gwiazdek z githuba i podań ludowych?( ͡° ͜ʖ ͡°) Fajny, dojrzały i stabilny język - bez zamieszania jak z pythonem 3k i ze świetną społecznością - brak hipsterów. Do tego świetne Mojolicious, Coro i reszta CPAN.
  • Odpowiedz
@ksiak: liczę na to, że jeden spójny język i składnia załatwią mi to ciągłe używanie dziesięciu narzędzi i wstawianie kilku przekierowań wyjścia w jednej linijce :) Jak nie da rady, to zostanę przy bashu :)
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: nie no jasne. Ja tylko zaproponowałem mój punkt widzenia. Imho nie ma sensu męczyć obecnie perla. Lepiej basha plus dodatki a jak nie wystarcza to Pythona użyć który ma pewne problemy ale jest wygodny.
  • Odpowiedz