Wpis z mikrobloga

Cześć mireczki
Mam taki problem. Chciałbym kupić laptopa który radziłby sobie bez problemu z programami inżynierskimi (CADy, etc) i abym nie musiał go zmieniać za dwa lata.
Moglibyście mi poradzić:
-Jakie parametry będą w tej chwili do tego odpowiednie
-Może macie jakąś propozycję komputera?
-Oczywiście gdzie w miarę najtaniej taki sprzęt można teraz kupić.

Wiem, że to nietypowa prośba, ale ostatni raz orientowałem się w tym parę lat temu i całkiem już wypadłem z obiegu jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, aktualne nowości i ceny podzespołów.
#komputery #inzynieria #informatyka #szukamlaptopa
  • 22
  • Odpowiedz
@jak_to_mozliwe: Dzięki, tak jak kolega radzi może @Pustulka masz jakiś pomysł?
@suttree: @nilfheimsan: Właśnie tak patrzę, widzę że SSD w miarę normalnych cenach już stoją, pewnie je wybiorę. Co do ramu to celować raczej w 16GB?
@nilfheimsan: Renderowanie i modelowanie 3D zapewne się trafi, masz doświadczenie w tej kwestii? Mocnej grafiki do tego potrzebuję? Pytam, bo czasami wymogi a płynne działanie w realu
  • Odpowiedz
@Mike767er: Jak do takich rzeczy to tylko stacjonarka imho, też na studiach robiłem projekty na lapku, a w robocie dostałem porządną stacjonarkę id nie mogłem się sobie nadziwić jak ja z tym wytrzymywałem. Wedłóg mnie laptop i programy cax się ze sobą nie dodają
  • Odpowiedz
@Mike767er: ja wszystko robie na laptopie i renderuje i modeluje i cad-uje. polecam lenovo, ja mam y580 (moja dziewczyna tez) i sie swietnie do tego nadaje - tu masz przyklady ktore zrobilismy na tych laptopach: https://www.behance.net/mateuszmazurek
wg mnie 16gb to mus, ssd tez, wole miec maly dysk ale szybki, karta graficzna - tego nie jestem pewien, wydaje mi sie ze wiekszosc programow raczej potrzebuje duzo ramu niz swietnej grafy wbrew
  • Odpowiedz
@nilfheimsan: No spoko, myślałem że renderowanie może wymagać. Śmigasz na win7 czy przeskoczyłeś na jakiś nowszy system? Ciekawy jestem czy z nimi wszystko ok, bo opinie są różne.
Wymogi raczej od win 7 w górę są te same.
  • Odpowiedz
@Mike767er: Ja obsługuję CAD-a w 2D na trzyletnim Probooku z i3 i 8GB ramu i przy niektórych projektach widzę, że laptop się męczy. Moim zdaniem winny jest Windows zasyfiony przez te 3 lata różnymi niepotrzebnymi programami, a nie sam sprzęt. Do projektowania w 2D nie jest potrzebny żaden super laptop. Na nowego laptopa w przyszłym roku wybiorę jakąś mobilną 2-rdzeniową i5 albo i7 i minimalnie 8GB ramu. Gdybym miał projektować
  • Odpowiedz
@Mike767er:
Do obsługi video, rendering i samo wyświetlanie ofc że potrzebujesz karty graficznej.
Cad, jeśli nie będziesz się bawił w 3d, tylko "zwykłe" zastosowanie, sam ram i szybki procesor.

Ale litości, na pracę w cadzie musisz mieć te 1920x1080, a najlepiej 1920x1200. Chyba, że robisz proste rysunki. Prawie całe studia na laptopie robiłem wszystko, potem przesiadka na stacjonarny z porządnym monitorem, niebo a ziemia. Tak samo excel, pdf, wszystko potrzebuje
  • Odpowiedz
@Mike767er: Szukaj laptopa z prawdziwymi czterema rdzeniami. Niedługo w sprzedaży będą nowiutkie mobilne intelowskie Skylake i5 6300HQ, 6440HQ (4 rdzenie 4 wątki) oraz i7 6920HQ, 6820HQ, 6820HK i 6700HQ (4 rdzenie 8 wątków):
https://en.wikipedia.org/wiki/Skylake_(microarchitecture)

Jest jeszcze poprzednia generacja czyli Broadwell, gdzie też są mobilne czterordzeniowce:
https://en.wikipedia.org/wiki/Broadwell_(microarchitecture)
Minusem czterordzeniowców Broadwell jest masakryczna cena za procesor (340-620$), więc i za
  • Odpowiedz
@Mike767er: Nie interesowałem się tematem a okazuje się, że jest jeszcze 4 generacja mobilnych 4 rdzeni od Intela. Po wpisaniu w wyszukiwarce na allegro procesora i7 4720HQ można znaleźć "gamingowe" laptopy z dedykowanymi kartami graficznymi i dużą ilośćią ramu w cenach 3-4 tys PLN. Może laptopy gaminowe to jest rozwiązanie dla Ciebie?
  • Odpowiedz
@wstreczyciel: Właśnie nie wiem, u gameing'owców raczej kasa rozłożona jest na wszystko po równo i z reguły mają pewnie HDD z dużymi pojemnościami, ja raczej wolałbym mieć lepszy ram i procek kosztem innych podzespołów i dysk mniejszy, ale SSD. Większość danych które mi się przydadzą będę trzymał i tak na dysku zewnętrznym dlatego nie zależy mi jakoś bardzo na pojemności.

W każdym razie przejrzę te oferty laptopów do gier, może
  • Odpowiedz
Jest szansa, że generacja Skylake będzie dużo tańsza (50% na procesorze), ale to jeszcze nic pewnego, bo nie ma ich w sprzedaży.


@wstreczyciel: Nie będzie, a do tego jeszcze dojdzie podatek od nowości.
@Mike767er: Wszystko zależy do czego go będzie wykorzystywał, jakie programy itd. skoro chcesz renderować to bez dydowanej karty i 4 rdzeni raczej się nie obejdziesz, są programy, na których jest widoczny wyraźny zysk z quadro
  • Odpowiedz