Wpis z mikrobloga

Z ciekawości: dla klienta wykonujecie raczej statyczne strony internetowe czy od razu radzicie dopłacenie i skorzystanie z CMSa? Jak w pierwszym przypadku wygląda kwestia potencjalnych zmian w treści - "jakoś się dogadamy jak będzie potrzeba" czy ustalacie warunki (abonament lub stawka za zmianę) w umowie?

#webdev #webdesign
  • 10
@rss: rzadko robię takie zlecenia, ale raczej zalecam klientom CMS. Wolę żeby mi zapłacili więcej, a potem sami sobie robili drobne poprawki, niż z każdą podmianą obrazka lub poprawą literówki szli do mnie, bo zwyczajnie mi się nie chce robić takich pierdół ;)
@rss: to zależy od typu strony i branży - np. salon fryzjerski może być statyczny bo co tam się może zmienić? cennik, dodatkowa usługa w tabeli, nowa fryzjerka zamiast starej.. raczej fotki i komunikaty lecą na facebooka więc taka strona może być statyczna... ale już hurtownia odzieży czy producent pomp próżniowych nie bardzo - dużo zmiennych, nowe sklepy, do każdego ciągle jakiś komunikat typu nowy asortymet od 22.09 itp.. tutaj sugeruje
@crejzus: właśnie chodzi mi o dokładnie ten typ stron, który może raz do roku będzie wymagał np. zmiany godzin otwarcia. Zwykle wtedy też obywa się bez CMSa, ale ostatnio słyszałem głosy, że "to średniowiecze, dziś strony powinny mieć możliwość łatwej zmiany treści przez klienta, dziś wszyscy tak robią". Według mnie to strzelanie z armaty do muchy, ale chciałem zobaczyć jak inni to widzą. :)

@KrzysztofKrawczyk: j/w. :)
@rss: jeśli raz w roku, to czemu nie, może być statyczna strona ;) U mnie raczej były strony, które wymagałyby częstszych zmian, a wtedy statyczna strona już była bez sensu. Myślę, że trzeba przedstawić klientowi dokładnie 2 opcje i wytłumaczyć czym się różnią w późniejszym utrzymaniu: koszta za każdą zmianę przy statycznej oraz przedstawić opcję z CMSem, porównanie cenowe i swoją sugestię. Niech klient wybiera, o ile ma trochę oleju w
@rss: według jego potrzeb, jedni potrzebują strony szybko i tanio... wtedy statyczna. W 90% przypadków przychodzi czas na CMS. Z mojego doświadczenia i tak tylko co 5ta osoba zmienia treści na stronie, nawet jeżeli mają cms, to gdy nadchodzi czas aktualizacji, nikt już nic nie pamięta i proszą o pomoc $$$.
@rss: dużo zależy od klienta i od "statyczności" strony, jeżeli strona ma już jakąś baze i nie wymaga to dużego nakładu pracy to dokładam taką możliwość ale normalnie gdybym musiał siedzieć przy tym dłużej niż dzień to już za $
@rss: Ja robię zawsze z CMS - nawet w przypadku stron małej firmy z kilkoma podstronami - zajmuje mi to mniej czasu niż statyczne strony- jednym słowem - u mnie była by dopłata za wersje statyczną chyba że jednostronna wizytówka to może być.