Wpis z mikrobloga

@pieczywowewiadrze: #!$%@? w ten sposób, że na samym początku zakłada, że każda firma działa na maksymalnych obrotach i nie stać ją na jakiekolwiek podwyższki dla pracowników. Chyba nie sądzisz, że jeśli płaca minimana zostanie podniesiona o 100 złotych to nagle pracodawca stwierdzi "dobra, teraz zatrudnienie Ciebie jest nieopłacalne! przecież generowałeś nam miesięczne zyski w wysokości 15 złotych!!!! Musze Cię zwolnić!".

A dowodem na to może być analiza ostatnich podwyżek minimalnej w
@colon3ainup: jesli pracownik nie zarabia na siebie to jest zwalniany no chyba ze pracodawca to debil albo panstwo (w sumie tez debile rzadza).

Jesli firma ma 20 ludzi i kazdy generuje zysk 50zl i podnosisz minimalna o 100zl to pracodawca zdycha z glodu i doplaca albo zamyka interes. Do tego zwiekszaja sie koszty dostawcy wiec dostawca podnosi ceny. Pracodawca zeby nie zdechnac tez musi podniesc ceny i pracownik jak wraca do
@pieczywowewiadrze: @BlackDave: @colon3ainup: @SerCheddar:
@zordziu: Mniejsza o treść jaką niesie sam obrazek, bo autor w nim stwierdził tylko fakt. Natomiast głównym tematem przewodnim tych dwóch zlepków miało być raczej ukazanie kontrastu i to, że pod pierwszym wpisem (podejrzewam mającym wywołać burzliwą dyskusje, wymianę zdań na poziomie, itd., itp.) nie wywiązała się żadna dyskusja i w sumie każdy to zlał.
Natomiast w drugim wpisie defekacja autora stała się
@colon3ainup: Ta grafika nie #!$%@? logiki w żaden sposób, takie dokładnie jest stanowisko mainstreamowej ekonomii w sprawie płacy minimalnej. Poniżej masz grafike z podręcznika do ekonomii Principles of Economics, jak sądzisz że #!$%@? logike to polecam napisać do autora podręcznika, który jest profesorem harvardu: http://gregmankiw.blogspot.com/

Swoją drogą, zdecydowana większość (ok. 80%) ekonomistów zgadza sie, że płaca minimalna odbiera płace najmniej zdolnym pracownikom. Źródło
źródło: comment_EEGckCkrIKRqqfrHc5KdCd45rEzod1DZ.jpg
@Quester: A teraz porownaj te dwie grafiki i powiedz ze to jest to samo.
W wykresach oprocz kolorowych kresek wazne jest tez co i na ktorej osi sie oznacza ;)
Temu kto robil grafike w paincie cos dzwonilo ale nie do konca wiedzial o co chodzi.

Ta pierwsza grafika (z painta) jest kompletnie bez sensu... druga jest przynajmniej porawna i teraz mozna dalej dyskutowac czy zalozenia za nia stojace sa prawdziwe
@Taco_Polaco: Pooznaczane jest źle, ale idea jest słuszna. Zresztą to, czego czepiał sie @colon3ainup nie miało nic wspólnego ze złymi oznaczeniami na wykresie, tylko były to ignoranckie stwierdzenia w stylu "jak podwyższy sie płace minimalną, to nie wpłynie to na pracodawców, to przecież logiczne".
@Quester: Ja tam nie mowie o sensownosci (lub nie) placy minimalnej. Mowie tylko ze ta pierwsza grafika to totalny smiec i rzeczywiscie robi z logiki dame lekkich obyczajow.

Wyglada jak by jakis gimbus bral sie za tlumaczenie ekonomii bez znajomosci podstaw matematyki.
Druga wykonana jest poprawnie i o niej mozna sobie ewentualnie dyskutowac jak ktos lubi takie dyskusje (ja osobiscie nie przepadam).

Tak na marginesie, dla wszystkich internetowych wojownikow
Jak sie
Znalazł Pan osobę o innym spojrzeniu na płace minimalną.


@colon3ainup: To nie jest inne spojrzenie na płacę minimalną. Każdy mainstreamowy ekonomista zgodzi sie, że taki wykres dobrze oddaje działanie płacy minimalnej - inaczej nie byłoby go w najpopularniejszym podręczniku do ekonomii na świecie.

Inna sprawa to to, że do pewnego momentu negatywne efekty płacy minimalnej mogą być tak niewielkie, że są równoważone przez te pozytywne.