Wpis z mikrobloga

Jako że czuję, że nie przyłożyłem się odpowiednio do historii przez te lata spędzone w szkole, postanowiłem w miarę możliwości nadrobić zaległości. Interesuje mnie wszystko(lista oczywiście tylko orientacyjna, napiszcie na co mógłbym zwrócić jeszcze uwagę):

- historia ziemii(wszystkie ery, powstanie życia),
- dzieje ludzkości od początków cywilizacji,
- religie,
- systemy, ustroje,
- kultura, nauka, wojsko, światopoglądy
- historia Polski, również przedchrześcijańska

Jak się do tego zabrać, od jakich książek zacząć, jakie przeczytać by znać jak najbardziej dokładnie i obiektywnie historię ludzkości? Może jakieś książki, które mocno wpłynęły na postrzeganie przez was świata? Może jest ktoś, kto mógłby opisać swoją podróż przez historię i naprowadzić mnie na dobry kierunek?
#historia #ksiazki
  • 11
@Goglez: Przeprowadź się do biblioteki akademickiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak na poważnie to trudna sprawa, zbyt dużo tego jest, oj dużo.

Na początek polecam Krzysztofa Pomiana "Europa i jej narody", Gieyrosza i jego mitologie słowiańską, najlepszy z historii Polski będzie Norman Davies.

@Anorax: To chyba do @yUlek
Z Wikipedią mówię serio, zainteresuje go IIWŚ, przeczyta artykuł o IIWŚ, zainteresuje się historią Chin, poczyta o historii Chin, ma tam źródła, jakiś zarys, jak go to zainteresuje to poszuka głębiej, bo jak mamy mu doradzić książki, skoro on sam nie wie czego chce?
@Goglez: właśnie chodzi mi na początek o "ogólną wiedzę o wszystkim", historia poszczególnych krajów nie interesuje mnie tak bardzo, głównie chodzi o polskę i europę.
@yUlek: Zacznij obserwować wybrane tagi na wypoku to już będzie pewien postęp, z tą Wikipedią faktycznie niegłupi pomysł, możesz też wejść na lubimyczytac.pl i tam poszukać w odpowiednich kategoriach
Generalnie trzymam kciuki i wołaj jak będziesz wiedział o co ci chodzi :p
@Anorax:

Gieyrosza

Gieysztora chyba.

najlepszy z historii Polski będzie Norman Davies

taaa, historia Polski napisana przez nie-Polaka jest najlepsza, na pewno.

@yUlek Ja polecam podręczniki akademickie z kierunków historia i archeologia - z nich dowiesz się najwięcej o historii Polski i świata. Szukaj książek Szczura, Manteuffla, Wyrozumskiego, Samsonowicza, Grodeckiego... Najlepiej znajdź jakąś dobrą uczelnię i ścigaj sylabusy z zajęć z historii powszechnej i historii Polski - tam są wykazy zalecanej literatury,