Wpis z mikrobloga

Mamy umowę pomiędzy dwoma podmiotami A i B. Podmiot A korzysta z usług podmiotu B. Okazało się, że jeden zapis w umowie jest niekonstytucyjny. Czy na tej podstawie, można zaskarżyć wszystkie decyzje wydawane na podstawie tej umowy? Wydaje mi się, że można ale wolę się upewnić. #prawo
  • 8
@marianbaczal: nie wiem czy chcę ;-) trochę mnie intryguje niekonstytucyjność zapisu w umowie... z drugiej strony nie chce mi się... :)

Okazało się, że jeden zapis w umowie jest niekonstytucyjny.


@WujekRada: odpowiedź na Twoje pytanie - i zapewniam, że jest to jedyna prawdziwa - brzmi: to zależy.

Pytania pomocnicze:
- jaka to umowa
- jaki zapis i jak stał się niekonstytucyjny
- jakie decyzje były wydawane na podstawie umowy o
@WujekRada Czynność prawna sprzeczna z przepisami ustawy (w tym także konstytucji) jest nieważna. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.
@WujekRada: to jest analogicznie jak z klauzulami abuzywnymi
nie obowiązują tylko te klauzule które są zakazane ale reszta umowy obowiązuje (no chyba że klauzula abuzywna wpływa bardzo mocno na okoliczności związania umową - ale wtedy pewnie by trzeba to udowadniać w sądzie jeśli druga strona nie zgodzi się na rozwiązanie sprawy po twojej myśli)