Wpis z mikrobloga

Ostatnio tak się zastanawiałam nad kwestią dogmatu nieomylności Papieża. Booo... jak żyć, jeżeli mega bardzo nie zgadzam się z jego poglądem w sprawie przyjęcia uchodźców (co jak co, dla mnie imigrantów)? Przykro mi to stwierdzić, ale większość dogmatów KK jest poniekąd - za przeproszeniem - z d***y wyjęta. Nieżyciowa. Dogmat mówi nam, że papież jest nieomylny w sprawach wiary i obyczajów, nie zaś w sprawach codziennych. I owszem. Jednak ta zmiana kulturowa, jaką jest wkroczenie obcej ludności z odmiennymi poglądami na świat i życie i przede wszystkim religię, mocno na codzienność wpłynie. Miłosierdzie miłosierdziem, ale w związku z całą tą sytuacją z samiwiecieczym miłosierdzie nie ma nic do rzeczy. Aaaa... Do bani z tym. Swoją opinię na ten temat mam. Jaka jest Wasza?
#wiara #katolicyzm #papiez #kkk #dogmatyka
  • 14
@Mrs_Bungle: jesteś człowiekiem małej wiary. Chrześcijaństwo wyraźnie mówi: "nagich przyodziać, bezdomnych w dom przyjąć". To nie jest dogmat papieża, na tym polega ta religia. Jeśli nie potrafisz uwierzyć w to, że Ci ludzie potrzebują pomocy, że nie są terrorystami, że chcą pracować - no to po prostu Twoja wiara osłabła albo uległeś jakiejś zwodniczej manipulacji Szatana, który próbuje Ci wmówić, że innymi ludźmi należy gardzić, odrzucać ich i nie kochać.
@Mrs_Bungle: tutaj dogmat o nieomylności Papieża nie ma nic do rzeczy. Papież apelował, a apel nie jest wiążący. Osobiście, jeśli pytasz, uważam, że powinniśmy przyjąć na parafię ludzi, którzy tego chcą. Grają na naszych zasadach. Jeśli tego nie chcą, niech działają na własną rękę. Wyciągnąć dłoń musimy do tych ludzi, przynajmniej ja tak uważam, jeśli tą dłoń odrzucą, nie nasza sprawa. Jeśli miałbym ich przyjąć, to oczywiście do czasu zakończenia wojny/odbudowy
@guyrien: Przyznaję się szczerze i uczciwie, że ja nie jestem za ich przyjęciem. Po prostu, zapobiegawczo. Polak z Polakiem nie potrafi się dogadać, a co dopiero z obcą kulturą.

@jankotron: Znam ten fragment. Rzecz w tym, że skąd ja mam wiedzieć, ile z tych osób oczekujących, czy nawet głośno krzyczących roszczeniowo o pomoc to terroryści, a ilu z nich to faktycznie uchodźcy? Czy wszyscy są uchodźcami? Może wielu z nich
@Mrs_Bungle: Tak jak ktoś wcześniej wspomniał - dogmat o nieomylności papieża nie ma tu zastosowania, bo papież nie mówi ex cathedra.
Co do twojej opinii na temat dogmatów. Ja byłbym bardziej ostrożny i skromniejszy w ocenie własnych możliwości i wiedzy. Te dogmaty nie biorą sie "z d**y", ale z prawie 2000-tradycji Kościoła i sa zasługą ludzi którzy poświęcili całe życie teologii. Mnie też nie wszystko w dzisiejszym Kościele się nie podoba,
@MojDomMojaTwierdza: @Kraschau: @ProjektZ: @jankotron: Dzięki bardzo za odpowiedzi każdemu z osobna. Wasze odpowiedzi dają mi impuls do myślenia i wgłębienia się bardziej w pewne rzeczy (jak np dogmaty), poszperania w internetach, poczytania. Co tu dużo mówić - do douczenia się. ;-) Kontynuować topicu o imigrantach/uchodźcach już nie ma co, za dużo ostatnio tego na Wykop.pl i w mediach. Miłego, Mireczki i Mirabelki! :-)