Wpis z mikrobloga

Mirki, w niedziele referendum ? Ktoś wie na czym stoimy? Konstytucyjne czy nie ? Jakie pytania? O jakie JOW chodzi ?

Jeśli frekwa 50%+ i będzie wiążące...no właśnie, to co ? Co się stanie: sejm zdecyduje za obywateli jakie oni JOW mieli na myśli, czyli zrobi to po swojej myśli ? Ewentualnie okaże się, że 100 mln w błoto (thank u mr KOMoroWSkI ) bo niekonstytucyjne...

Ktoś coś ?

Czy będzie drugie referendum w dniu wyborów?

#referendum #polityka #wazne #pisposamozlo #konstycycyjne #nieheheszki #komorowskicontent #rzygamtym #wyboryparlamentarne2015
  • 10
@yasio3:
Tak, w niedziele referendum, odbędzie się. Odnośnie konstytucyjności nie wiadomo, TK wypowie się po referendum. Każde JOWy będą lepsze od obecnego systemu. Jak będzie wiążące sejm będzie miał obowiązek wprowadzić zmiany. 100 i tak wydane, więc trzeba iść.
Odnośnie drugiego to nie wiadomo, jutro chyba głosowanie w tej sprawie.
@Mrboo to w ten sposób Panowie, nic się nie zmieni. To aż niesamowite, że będzie taki cyrk...

Może powstać jak w Grecji system mieszany: JOW + głosy dla wybrańców z 1, żeby rządzić samodzielnie.
Jeśli PiS wygra, to tak zrobi. Właściwie to można zrobić różne systemy, np JOW ale z uwzględnieniem progu wyborczego, czyli wypełnianie list od końca. Np. najpierw miejsca dla partii 1%, gdzie wszedłby jeden gość, potem kolejne partie 3%
@yasio3: W Grecji jest system proporcjonalny z bonusem dla zwycięzcy i tyle. To nie system mieszany.

JOW z progiem wyborczym? WTF?! Nie słyszałem nigdy o takiej konstrukcji - progi wyborcze stosuje się dla systemów proporcjonalnych.
A ten system z tymi gośćmi...chyba nie rozumiem o co ci chodzi.

"Czy można w tym systemie ustalić instytucje odwołania posła?"

Pewnie można - ale ta kwestia chyba nie jest poddana pod referendum.
@Mrboo:

"W Grecji jest system proporcjonalny z bonusem dla zwycięzcy i tyle. To nie system mieszany."


Mieszany można zrobić u Nas, a bonus na kształt greckiego.

JOW z progiem wyborczym? WTF?! Nie słyszałem nigdy o takiej konstrukcji


Ja też nie! Po prostu fantazjuje. Skoro mogą wprowadzić dowolne JOW, to ten JOW może być z nazwy, ale w praktyce nim nie będzie lub będzie od niego odbiegać.

Pewnie można - ale ta
@yasio3: Tak to racja. Mógłby być taki bonus - ale tu też pozostaje pytania typu: którzy by dostawali tą "darmową wejściówkę".

Ja też nie! Po prostu fantazjuje. Skoro mogą wprowadzić dowolne JOW, to ten JOW może być z nazwy, ale w praktyce nim nie będzie lub będzie od niego odbiegać.


Wiesz teoretycznie mogliby zrobić. Nawet Biuro Legislacyjne w sprawie wniosku o te niedzielne referendum stwierdziło, że:

"Podsumowując, wprowadzenie w Kodeksie wyborczym