Wpis z mikrobloga

A tak z czystej ciekawości: kiedy należy mieć już jakieś specjalistyczne wyposażenie typu linki, uprzęże, czekan, raki itd. i w jaki sposób zdobywa się doświadczenie? No bo do takiej turystyki trzeba mieć wiedzę i wyobraźnie i jest to poza zasięgiem przeciętnego turysty?
Ale czy muszę mieć jakieś specjalne umiejętności i wyposażenie(poza kurtką, plecakiem, wodą i butami trekkingowymi) by wejść na samą górę?

@Quattroporte93:
Nie. Nie potrzebujesz nawet tego, co wymieniłeś (chociaż z drugiej strony nie widzę powodu, by z tego rezygnować).
Jedyną trudnością Rys jest długość i ciągle parcia pod górę - ale jeśli dasz radę kondycyjnie, to nic innego ci na drodze nie stanie.
I nie bój się łańcuchów - są tam
@Ja_prawie_nie_klamie: Dzięki za odpowiedź.
Buty trekkingowe, albo do biegania w trudnym terenie okazały się nieraz niezastąpione- zwykłe najeczki nie dają takie przyczepności i ogólnie trakcji.
Z resztą za dużo napatrzyłem się na przykłady patologiczne- osoby, które na szczyty po ~1500 m., właziły w klapkach, albo strojach, jak na wieczorny lans po knajpach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Uparciuch: Nie chce ci odbierać przyjemności ale na Rysy idą masowo całe tabuny ludzi, wycieczki szkolne i Karyny w klapkach. Rysy to taki obowiązkowy punkt każdego niedzielnego turysty zaraz po Giewoncie i Kasprowym.
@Uparciuch: To jest straszne jak ludzie idą w góry! Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia! Ja wchodziłem w zeszłym roku na Giewont, lipiec, skwar, wszyscy w krótkich spodenkach, japonki, klapki, małe dzieci - koszmar! Ja jedyny byłem przygotowany: dwa czekany, raki, profesjonalna odzież, specjalistyczny mocno spłaszczony namiot (żeby opierał się wiatrom), butle z tlenem - najgorsze były te ich drwiące spojrzenia ignorantów. A przecież to GÓRY i wszystko może się zmienić
@Uparciuch: Propsy. Od której strony wchodziłeś? Ja pamiętam jak wchodziłem jako gnojek (10-11 lat) od słowackiej strony. Było zimno, padało, nogi mnie bolały. Gdy dotarłem z tatą do Chaty pod Rysmi to odmówiłem dalszej wędrówki i za nic mnie nie mógł przekonać. W końcu przekupił mnie gulaszem z knedlikami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Quattroporte93:
Wystarczą buty, rękawiczki ogrodniczki, odpowiednia ilość wody i jedzenia, dobrze jest mieć pelerynę na wszelki wypadek :) Polecam wchodzić od strony polskiej czyli od Morskiego Oka. Jest trudniej, ale lepiej tędy wchodzić niż schodzić. Czas wejścia niby jest 4h 15 minut, ale ja w sobotę wszedłem w 3h 5 minut, a nie jestem w jakiejś super kondycji :) lepiej schodzić potem słowacką stroną, bo łatwiejsza :) i aż do Poprackiego
@faramka: Nieźle (choć nie wiem, czy odpowiedzialnie :P ). Ja póki co jeszcze Słowackich Tatr nie miałem okazji eksplorować, ale marzy mi się przejść parę szlaków. Czerwona Ławka oczywiście też jest na liście.
@faramka: Od strony słowackiej lepiej wchodzić, bo jest ciekawiej. Poza tym lepiej tam stacjonować, bo na drugi dzień można zrobić Krywań.
Rysy od strony polskiej są baardzo nudne.