Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję jakiejś płytki z uC, żeby podłączyć parę czujników i esp8266. Pomyślałem o jakimś mikro arduino, ALE:
1. Zakładam, że można zrezygnować z tej nadrzędnej biblioteki i kodzić tak jak Bóg przyzał, np. w Atmel Studio? Jak wtedy wygląda wrzucanie hexa?
2. Pro Mini czy Nano V3.0? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3. Dlaczego w Pro Mini nie ma usb? Jak je sie programuje w takim razie?

Jak mi się coś jeszcze przypomni to będę pytał.
#elektronika #elektronikadiy #arduino
  • 10
@AlcoMatt: To Pro Mini w takiej oryginalnej wersji miało dołączany jakiś programator?
Do tej atmegi328 z pro mini pewnie jest jakiś bootloader, żeby wgrywać hexa np. przez rs232?
@matix21: Możesz kupić Arduino i kodzić bez tych dodatkowych bibliotek. Sam tak kiedyś robiłem, a Arduino jako nawet goły sprzęt sprawdza się fajnie przy składaniu prototypów.
@AlcoMatt: Co do programatora to pytam tylko z ciekawości jak to było, gdy kupowałem takie prawilne arduino i chciałbym korzystać z ich ide, ale to sobie poszukam gdzieś.
Generalnie mam całe zaplecze, więc temat mikrokontrolerów zdecydowanie nie jest dla mnie nowy, tylko nie korzystałem nigdy z arduino. A teraz rozważam, bo w sumie zamiast bawić się w projektowanie płytek, kupowanie części i lutowanie to sto razy taniej wyjdzie mi kupić takie
@matix21: Jak masz takie wątpliwości, to bierz Nano, masz tam "normalne" usb przez ftdi/ch340, które możesz tez użyć do swoich celów (bo jest zapięte pod rxd txd uart), masz też ISP do programowania programatorem jak się uprzesz, a róznica w cenie nano i pro-mini - pomijalna.

Chyba że to ma latać w powietrzu, i każdy gram się liczy.
(tylko że wtedy to po prostu bierzesz gołą atmegę 328, do działania dwa
@matix21: Do Pro mini podpinasz po prostu USBasp pod odpowiednie piny (większość pro mini nie ma niestety wyprowadzonego złącza ISP w wygodnej formie 2x3, zamiast tego trzeba się wpinać w odpowiednie piny SPI) i tyle - programujesz albo poprzez Arduino IDE (zachowując udogodnienia Arduino, bądź w czystym AVR C - ja do tego celu używam Atmel Studio + mkAVRCalculator do samego programowania).
W necie znajdziesz też rozpiskę pinów w Pro Mini
@hrumque: Wszystko na ziemi, nic nie będzie latać. :D To będą proste pomiary w stylu temperatura, wilgotność, ciśnienie, czyli na maksa popularne czujniki. Przy okazji takiego projektu po prostu chciałem się pobawić bootladerami, bo do atmeg zawsze używałem usbasp i chce spróbować czegoś innego.
Dobra, to wiem już wszystko chyba, dzięki Wam za pomoc. Pewnie kupie kilka takich i takich i zobaczę, czy jest sens sie bawić w programowanie po rs232.