Wpis z mikrobloga

6 828 - 1 = 6 827

Tytuł: Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii
Autor: Peter Caddick-Adams
Gatunek: Historia
★★★★★★★★★

Jedna z najważniejszych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Starcie, które przesądziło o losie Włoch i przypieczętowało upadek Trzeciej Rzeszy. Mordercza walka pośród postrzępionego łańcucha gór, która urosła do rangi jednego z największych mitów XX wieku.

Tylko jeden raz w historii, pod Monte Cassino, żołnierze z tak wielu krajów i narodów stanęli wspólnie do walki o wolność. Dziesięć bohaterskich armii. Wielkie poświęcenie Brytyjczyków, Amerykanów, Francuzów, Słowaków, Nowozelandczyków i Hindusów. Wiekopomny sukces polskich żołnierzy, którzy mimo olbrzymiej przewagi wroga zdołali odbić Monte Cassino z rąk hitlerowców.

Porywająca lektura, nowoczesna perspektywa wybitnego brytyjskiego historyka i nieznane fakty rzucające zupełnie nowe światło na słynną batalię.

Na taką historię bitwy o Monte Cassino świat czekał siedemdziesiąt lat.


Przed zapoznaniem się z tą pozycją wydwało mi się, że miałem pewną wiedzę na ten temat. Obszerność tej książki pokazała mi, że byłem w błędzie. Zdecydowanie jest to publikacja, którą trzeba czytać powoli i uważnie, gdyż natłok znajdujących się tam informacji jest przerażający. Jakoś nigdy wcześniej nie sięgałem po książki tego typu. Teraza wiem, że był to błąd, gdyż jest to zdecydowanie lektura, z którą warto się zapoznać.
Następna w kolejce jest "Druga wojna światowa" Antony Beevor'a mimo, że pewnie ciężko będzie mi przebrnąć przez ponad 1000 stron :)
#bookmeter #historia
źródło: comment_qbW0Ta0ELJmlJXdP13l5pH1GetLmlPsB.jpg
  • 1