Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebne mi info.

Mam lapka, budżetowy (w zasadzie najtańszy jaki znalazłem :D) model Della z W8.1 Bing. System sklonowałem na dysk SSD 250GB. Na razie mało co poinstalowane, parę rzeczy odinstalowałem albo zablokowałem ich uruchamianie przy starcie, system można uznać za świeży i nie zapchany.
Ale zauważyłem coś dziwnego, a konkretnie czas ładowania systemu:

1. lap wyłączony, włączam, czas ładowania systemu od momentu pojawienia się logo Windowsa do ekranu logowania wynosi 3-4 sekundy, po kolejnych 2 sekundach pojawiają sie kafelki. Czas wyłączania - 1-2 sekundy. Czyli nieźle, o to chodziło.

2. po pkt 1. od razu robię "uruchom ponownie" i po restarcie (który trwa ok 7-8 sekund) czas uruchamiania się sytemu (też od pojawienia się logo Windy do ekranu logowania) to aż ok. 30 sekund! Nic nie było instalowane ani updatowane (dla pewności wyłaczyłem automatyczne łączenie sie z netem przez kartę wifi)

Dzieje sie tak za każdym razem, uruchomienie systemu z wyłączonego- kilka sekund, po restarcie ~30 sekund.

Sprawdźcie kto ma W8.1 czy też macie takie różnice w uruchamianiu systemu w tych dwóch scenariuszach, bo mi to spokoju nie daje :)

#windows8 #windows10 #windows81 #ssd #laptopy #laptop #notebook #systemyoperacyjne
  • 11
@piotreek88: To by miało sens, sprawdziłem ile u mnie trwa normalna hibernacja, przypisałem ją do przycisku zasilania i to nawet nie było pół sekundy, od razu po nacisnieciu ekran zgasł, potem jak zwykle 2x mignęła dioda lapa że zasilanie wyłączone. Czyli szybciej niz zamknięcie.

A możesz sprawdzić jaka jest u ciebie różnica w czasie przy tych 2 sytuacjach jak wyżej? Tak pi razy oko, nie wymagam czasów mierzonych stoperem :)
@jacekchorobik: Włączyłem hibernację i tak:

system włącza się od przyciśnięcia power do momentu wpisania pinu 12 sekund, wyłącza 17.
Przed włączeniem hibernacji system wyłączał się zauważalnie szybciej, ale i też dłużej startował. Tak czy inaczej hibernację wyłączam, bo w moim przypadku różnice są niewielkie, a zawsze to kilka gb na dysku mniej przy wyłączonej hibernacji.

A poza tym mam starego laptopa i tylko sata II

Nic nie wiem, żeby za windows
Nic nie wiem, żeby za windows 10 trzeba było płacić abo


@piotreek88: Póki co nie trzeba, ale chyba nie sądzisz, że M$ bedzie już robił systemy za friko :)
Za jakiś czas na pewno wprowadzą subskrypcję, tak jak w office 365.

No dobra, ale jaki jest czas ładowania po restarcie z włączonego lapa i wpełni załadowanego systemu?
@jacekchorobik: 35 sekund od kliknięcia do ponownego uruchomienia razem z wpisaniem pinu, z czego 7 sekund to wyłączanie, reszta to uruchomienie i wpisanie pinu, do pojawienia się monitu o pin nie mierzyłem, ale kilka sekund po wpisaniu zajmuje załadowanie się pulpitu, ale to i tak są świetne wyniki jak na kilkuletniego laptopa, który już w dniu zakupu był mocno przeciętny.