Wpis z mikrobloga

Dzisiejszy nocny podwieczorek będzie przesiąknięty matematyką, królową o której zasługach nie każdy zawsze pamięta. Współczesny humanista winien mieć na uwadze o tym czym humanizm był u swych źródeł w istocie, winien pamiętać o „pięciu oknach duszy”: matematyka, geografia, historia, gramatyka, i literatura/sztuka. O ileż piękniejszy jest świat gdy możemy go podziwiać nie tylko przez pryzmat emocji i zmysłów, ale także czystym umysłem. Gdy patrze na "boską proporcję" ukrytą w ludzkim ciele czy spirali ślimaka zachwycają mnie nie tylko estetycznie, ale także poruszają coś więcej gdyż wiem czym jest złoty podział, w krótkim wzorze, prostej zależności mogę odszukać piękno, które tak wielu niestety jest obce.

Dziś jednak matematyka jedynie w tle, pamiętając o tym, że "matematyka jest jedyną humanistyczną nauką ścisłą" zapraszam na podwieczorek.

[1] Cytat

"Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno - piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby."

Bertrand Russell, 1872-1970

[2] Poezja

W tym miejscu zamierzałem sięgnąć po stary numer "Akantu", który wspominał o relacjach "poezja, a matematyka" i podeprzeć się wierszem z tegoż (autora którego nie pomnę). Niestety nie odnajdę go przed północą, a więc by nie rezygnować całkowicie z tego akapitu kilka innych słów:

Matematyka jest poezją?

I anegdotka: David Hilbert (1862-1943) wybitny niemiecki matematyk zapytany o jednego z byłych uczniów odpowiedział: Ach, ten, został poetą. Na matematyka miał zbyt mało wyobraźni.

[3] Film

Pi (1998), reżyseria Darren Aronofsky, trailer 1 trailer 2

Film twórcy "Czarnego łabędzia" czy "Requiem dla snu". To czarno-biały thriller psychologiczny, nasiąknięty dość psychodelicznym klimatem podkreślanym przez muzykę. Przedstawia historię matematyka i jego dzieła, które (jak sama matematyka zresztą) dotyka zarówno przyziemnych spraw jak i samego Boga.

[4] Książka

Zabójcza hipoteza, Apostolos Doxiadis

Czy próba rozwiązania matematycznego problemu może doprowadzić człowieka na skraj szaleństwa? Oczywiście może, ale czy tak będzie w tym wypadku?

Książka wprawdzie nie genialna, ale z pewnością to ciekawa beletrystyka, wybrałem ją głównie ze wzgledu na słowa głównego bohatera, które w dużej części są moimi:

Mimo to nigdy nie żałowałem lat, które przeżyłem jako dobrze zapowiadający się matematyk. Poznanie tej niewielkiej części prawdziwej matematyki było dla mnie najcenniejszą lekcją w życiu. Oczywiście, problemy życia codziennego można doskonale rozwiązywać bez znajomości systemu aksjomatycznego Peano-Dedekinda, a opanowanie klasyfikacji skończonych grup prostych wcale nie stanowi gwarancji powodzenia w interesach. Z drugiej strony, osoba nie zajmująca się matematyką nie ma pojęcia, co straciła, jak wiele radosnych chwil nie stało się jej udziałem. Tak wspaniałego zespolenia Prawdy i Piękna w akcie zrozumienia ważnego twierdzenia nie można osiągnąć w żadnej innej dziedzinie działalności człowieka, chyba oprócz religii (której mistycyzm jest mi zupełnie obcy). Wprawdzie moje wykształcenie było zaledwie wstępem do przedmiotu i chociaż można je porównać z zamoczeniem palców w ogromnym oceanie matematyki, jego piętno pozostało na całe życie, dając mi wgląd w świat wyższego rzędu. Tak, uczyniło istnienie Ideału nieco bardziej wiarygodnym, nawet namacalnym.


[5] Komiks

Logikomiks W poszukiwaniu prawdy, Christos H. Papadimitriou, Alecos Papadatos, Apostolos Doxiadis, Annie Di Donna 1, 2

"Nie mam wątpliwości, że Logikomiks to jedna z najciekawszych opowieści graficznych wydanych w Polsce w 2011 roku."

Przemysław Zawrotny, „Lampa"

Logika i szaleństwo. Matematyka i pasja. Wielcy uczeni w poszukiwaniu prawdy absolutnej. Pojedynek intelektów.

Znakomita grecka powieść graficzna o matematyce. Komiks bardzo specyficzny, ze specyfinczą narracją, chwilami bliżej mu do powieści niż powieści graficznej.

[6] Malarstwo

Dom schodów (1951)

Autorstwa Mauritsa Cornelisa Eschera holenderskiego grafika, który światową sławę zawdzięcza dziełom inspirowanym przez matematykę.

inne

http://i.huffpost.com/gen/647933/thumbs/s-03929_PO_ESCHER_07-large640.jpg?4

#podwieczorekkulturalny #matematyka #escher #komiks #pi #film
Pobierz antros - Dzisiejszy nocny podwieczorek będzie przesiąknięty matematyką, królową o któ...
źródło: comment_9jgG0LpO102fpwjxQ3lqrIkqCiUNCoza.jpg
  • 5