Wpis z mikrobloga

Jade sobie metrem, wsiada rodzinka. O, Polacy - mysle i instynkt mnie nie zawodzi: po kilku sekundach slysze ojczysta mowe. Akurat zwalnia sie miejsce obok mnie i mamusia siada, biorac dziecko na kolana; ojciec stoi niedaleko i, nawet nie krzyczac, prowadza rozmowe.
Siedze cicho. Koszulke z polskim napisem zaslaniam plecakiem.

Zapowiadaja kolejna stacje: Stalingrad.

Ojciec: ciekawe, co to znaczy...
Matka: ... w ciszy patrzy przez okno...
Ja: cala sila woli probuje powstrzymac sie od smiechu (nie wiecie jak trudne to jest...)
Ojciec: ...kontynuuje... no bo przeciez nie moze chodzic o Stalingrad, to by bylo dziwne.

#facepalm #francja #paryz #truestory

PS stacja w przeszlosci nazywala sie inaczej, jednak po wojnie jednemu z pobliskich placy nadano nazwe bitwy o stalingrad celem upamietnienia zwyciestwa sowietow w rzeczonej bitwie, tudziez zmieniono nazwe stacji

  • 9
@taju: Sprawdzałem w słownikach z 10 minut, w ogóle mi tu nie pasuje. Zresztą nie wiem dlaczego na siłę wcisnąłeś to "tudzież".

Stacja w przeszłości nazywała się inaczej i zmieniono nazwę stacji (?).

Stacja w przeszłości nazywała się inaczej, też zmieniono nazwę stacji (?).

Stacja w przeszłości nazywała się inaczej, również zmieniono nazwę stacji (?).

Stacja w przeszłości nazywała się inaczej, a także zmieniono nazwę stacji (?).

Nie pasuje.
@mlodosc: spójnik łączący słowa i zdania równorzędne, wskazując je jako występujące równocześnie
oraz, rowniez, a takze, i

jednak po wojnie jednemu z pobliskich placy nadano nazwe bitwy o stalingrad celem upamietnienia zwyciestwa sowietow w rzeczonej bitwie, a takze zmieniono nazwe stacji

jednak po wojnie jednemu z pobliskich placy nadano nazwe bitwy o stalingrad celem upamietnienia zwyciestwa sowietow w rzeczonej bitwie i zmieniono nazwe stacji

jednak po wojnie jednemu z pobliskich placy
@taju: To wiem, wyżej dałem przykład obcięty, żebyś lepiej to widział. "Zdania składowe są wobec siebie równorzędne, każde z nich jest tak samo ważne i wnosi do wypowiedzi jakąś nową treść", a tutaj dwa razy piszesz o zmianie nazwy.
@mlodosc: rozumiem twoj tok myslenia. tu jednak jest problem bardziej ze stylem niz z tudziez, bez ktorego (lub oraz, a takze, i) zdanie traci sens.

Stacja nazywala sie w przeszlosci inaczej JEDNAK po wojnie zmieniono nazwe pobliskiego placu w celu takim i owakim I JEDNOCZESNIE zmieniono nazwe stacji.

nowa trescia jest moment zmiany nazwy stacji i jego przyczyna czy nie?
@taju: No okej, nie chcę się czepiać, bo nie jestem polonistą i nie mam pewności czy mam rację. :)

Po prostu jak słyszę, widzę "tudzież" to mi się zapala lampka w głowie, że jest źle użyte.