Wpis z mikrobloga

Czy programowania jest w stanie nauczyć się każdy?

Od 5 lat próbuję coś się nauczyć i coś słabo mi idzie...
Ostatnio jak się trochę nad tym zastanowiłem, to pomyślałem, że może źle do tego podchodzę?

Jaki jest najlepszy sposób, aby nauczyć się programować? I nie chodzi mi od razu, żeby zarabiać 15k, albo żeby w ogóle cokolwiek zarabiać, a bardziej dla siebie. Aby jakoś miło spędzić czas wolny.

Generalnie zaczynałem od pożyczonej książki do C++ w 2010 roku. Potem musiałem ją oddać i zainteresowałem się PDFem o C++. Daleko nie doszedłem, bo ledwo skończyłem wskaźniki i trochę obiektowego liznąłem.
Potem kupiłem w księgarni książkę do Javy (Bo do C++ nie było) i przerobiłem 300 stron z 500. Czemu jej nie skończyłem? Bo jak przyszedł czas sprawdzenia wiedzy i próby napisania czegokolwiek, to wyszło na to, że nie umiem nic...

Potem miałem rok przerwy i zabrałem się za programowanie gier. Zacząłem od Game Makera, potem Unity... tylko u mnie "programowanie" gier składało się z tego, że kod przepisywałem z tutoriala. A jedyne co sam zrobiłem to jakaś marna grafika.

Po rozmowie ze znajomym, oznajmił mi, że jestem gówno, a nie programista, że Unity powinienem odinstalować, a nauczyć najpierw się porządnie programować... i jakoś zapał osłabł na pół roku.

Teraz mam wakacje, więc pomyślałem, że mam trochę czasu wolnego, to może trochę wysilę głowę i coś poprogramuję.

Tak więc... od czego zacząć?

#programowanie
  • 38
@Rezix: tyle razy mowione bylo ze programowania nie nauczysz sie od patrzenia w ksiazki. Musisz pisac. To tak jakbys gry na gitarze nauczyl sie od patrzenia na Kerrego kinga albo rysunku od ogladania filmikow z rysowaniem. To jest wiedza ktora ty musisz wykorzystac
@Rezix: Sprobuj uczyc sie z materialow, ktore ucza programowania, a nie skladni jezyka. Polecam "Od zera do gier kodera". To moim zdaniem idealny kurs na poczatek, nie uczy Cie sucho samej skladni i mechanizmow jezyka, tylko jak tworzyc aplikacje.

http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/

Zaczynalem od tego w wieku 13 lat, wspieralem sie ksiazkami z cwiczeniami i bardziej "sucha teoria". Obecnie, bedac w trakcie studiow matematycznych pracuje jako programista (za 15k ( ͡° ͜
@Rezix:
Programowania nie można się nauczyć z książek.

Pomyśl co chcesz zrobić i to rób. Czego nie wiesz szukaj w googlach. Jestem pewien że większość programistów tak działa

Ja chciałem zrobić okienkowy odtwarzacz youtuba w javie. Nauczyłem się kawałka kodu jak wyświetlać okienko. Potem nie wiedziałem jak wyświetlić te filmiki. Dowiedziałem się, że nie warto wymyślać koła na nowo więc wyszukałem jakieś biblioteki do renderowania HTML, przeczytałem dokumentacje, wyedytowałem okienko by
@Rezix: Najważniejsze, żeby programowanie było ciekawe. Pisanie prostych programów, które losują liczby, implementacja prostych algorytmów etc. jest nudne. Zamiast tego weź jakiś ciekawy program i spróbuj go zrozumieć i zmodyfikować. Poza tym czytaj dużo kodu.

Jako fan ogame nauczyłem się programować na ugameli (klonie ogame napisanym w php) robiąc drobne modyfikacje. Kiedyś nawet popełniłem system ekspedycji znając tylko ify, pętle i funkcje :) Wiedziałem, który fragment jest za co odpowiedzialny i
@Rezix: super. uczenie się programowania od c++ i próbowania napisania gry...podstawy podstawy podstawy najpierw. potem proste aplikacje, najlepiej z zastosowaniem do czegoś. proste algorytmy, jakieś proste okienka/webdev, a potem jak już pisali ludzie, na juniora.

a już totalną bzdurą imho jest czytanie skąd, dlaczego i po co wykonuje się akurat ten a nie inny kawałek programu w danym momencie. jasne, niektórym się to przydaje, ale większość rzeczy jest pisana na takim
@Rezix: a czemu koniecznie chcesz programować? Człowiek w życiu powinien robić to co sprawia mu przyjemność a uwierz mi, że nauka programowania nie jest prosta, zwłaszcza komercyjnego, gdzie powinieneś wykazywać znaczną wiedzę w temacie a w korpo jeszcze wymagają znajomości kilku technologii. Do tego dochodzi presja czasu, bo czas na naukę jest jednak ograniczony.

Wydaje mi się, że w niektórych odezwał się taki "owczy pęd" a prawda jest taka, że dużo
@Rezix: moim zdaniem aby być dobrym potrzeba:

- pasji. Czy jest to dla Ciebie przyjemność gdy zaprogramujesz coś fajnego i czujesz satysfakcję że program robi to co wymyśliłeś?
- szczegółowości - lubisz poprawiać detale? Perfekcjonizm pomaga
- logiczne myślenie

Co do nauki po prostu dużo ćwicz to najważniejsze