Wpis z mikrobloga

Niestety zmuszony jestem zakończyć projekt #civ42ai - dotarłem do roku 2229.
Stało się coś czego nie spodziewałem się na poziomie planowania eksperymentu. W momencie gdy większość cywilizacji weszła w epoki współczesne, zmniejszyła się też ich agresywność. Obecnie symulacja jednej tury trwa około 10 minut, mimo że na mapie nie dzieje się kompletnie nic godnego uwagi. Dodatkowo występują problemy z odpaleniem save'a. Czasami udaje się to dopiero za którymś razem i obawiam się że pewnego razu w ogóle nie da się tego zrobić. Sam czas wczytywania zapisu to też około ponad 5 minut.

Sytuacja na mapie
Największe nacje wyprodukowały ogromne ilości wojska, które pozostaje bezczynne. Trochę mnie to dziwi bo rozgrywka uruchomiona została z modem zwiększającym agresywność. Być może jest to problem ogromnej mapy, która nie działa zbyt dobrze z AI komputerowych graczy. Twórcy Civ5 po prostu nie dostosowali AI do tak wielkiej mapy i ponadprogramowej liczby państw. Było to widoczne chociażby w przypadku ataku Mongolii na Portugalię. Armia Czyngis Chana przemierzyła całą Europę co trwało przez bardzo wiele tur, po czym tuz pod granicą portugalską ogłoszono pokój. Nie znam się ale wydaje mi się, że AI uznało, iż wojna trwa już zbyt długo bez żadnej walki więc podpisano rozejm. Takich przypadków było więcej.

Być może błąd popełniłem też na początku przy tworzeniu reguł. Wydaje mi się, że powinienem wybrać opcję Szybkość gry jako 'Maraton' zamiast zwykła szybkość. Epoki trwałyby wtedy dłużej i więcej by się działo. Być może kiedyś spróbuje jeszcze raz odpalić taki scenariusz, tyle że z automatycznym przechodzeniem do kolejnej tury. Uruchomię grę i niech sobie symuluje w nocy.

Planuje też za jakiś czas zrobić podobny eksperyment na wielkiej mapie Europy. Sama mapa jest mniejsza niż tą której teraz używałem, za to sam obszar Europy jest dużo większy. Jeżeli uda mi się znaleźć odpowiednie mody to będzie można odtworzyć większość obecnych krajów europejskich. W razie czego dam znać pod tagiem #civ42ai

Za chwile w komentarzach powrzucam kilka aktualnych screenów. Na razie końcowa mapka.
Pobierz mnemonick - Niestety zmuszony jestem zakończyć projekt #civ42ai - dotarłem do roku 22...
źródło: comment_7VCxCdgz27VUAfz2P6gcjsDQdzy0rPNi.jpg
  • 26