Wpis z mikrobloga

Mirki, również i ja zaktualizowałem swoje sprzęty do Windows 10. Czy było warto? Oczywiście, że tak! Ale po kolei.

Używałem każdego konsumenckiego Windowsa NT. Od 2000, przez XP, Vistę, 7, 8, 8.1 aż teraz do 10. Nie darzę jakimś wielkim sentymentem XP, który był podpicowanym 2000 ze wszystkimi jego niedomaganiami (za to bez niesamowitej na tamte czasy stabilności), nie dałem się nabrać na rebranding Visty na 7 - bo oprócz paru funkcji to w zasadzie ten sam system (Mojave Experiment się kłania), Windowsa 8 lubiłem średnio, za to 8.1 był moim ulubionym Windowsem (za szybkość, stabilność i kilka funkcji, których poprzednikom brakowało).... aż do wczoraj. :)

Pierwsze wrażenie: Windows 10 jest szybki. Nieprawdopodobnie szybki. Szybszy nawet od 8.1, jak na chwile zainstalowałem 7 (bo taki był domyślnie na laptopie i z niego aktualizowałem do 10) to się zastanawiałem: czy najpierw uruchomi się Windows 7 czy nadejdzie zima nad Westeros?

Czas uruchomienia (po ekranie POST, HDD 7200rpm):
7: 1m12sek
8.1: 41sek
10: 25sek (!!!)
Oczywiście po wyłączeniu opcji "szybki boot", 8.1 i 10 czasowo zbliżają się do 7. Na szczęście opcja jest i działa, w czasie uruchamiania Windowsa 7 da się uruchomić Windowsa 10 prawie trzy razy (oba systemy czyste).

Co już zapewne wszyscy wiedzą - do Windows 10 powróciły przezroczystości i rozmycia. Na szczęście nie w tak nachalnej formie, jak w Windows Vista/7, ale są. Półprzezroczyste jest menu start i centrum akcji...

I to jest moim zdaniem największa zaleta Windowsa 10. Analogiczne rozwiązanie, wyświetlające w jednym miejscu wszystkie ważne powiadomienia, jest w OS X od dość dawna - tutaj rozbudowano je o dostęp do najważniejszych funkcji. I tak, mając w laptopie modem 3G i GPS mogę dwoma kliknięciami wyłączyć te funkcje. Mogę w 2 sekundy przełączyć się z 3G na WiFi. Mogę w kolejne 2 sekundy włączyć tethring, aby udostępnić połączenie 3G znajomym (sprawdzałem, działa). Nawiązywanie połączenia WiDi/Miracast też ma stosowną opcję i działa bardzo szybko.

Tak więc: kto jeszcze nie zaktualizował, a ma taką opcję: bez chwili wahania aktualizować! Windows 10 już na premierę to najlepszy Windows od lat, a pewnie będzie tylko lepiej :)

#windows10 #aktualizacjawindowsa #nowezycie #komputery
piker - Mirki, również i ja zaktualizowałem swoje sprzęty do Windows 10. Czy było war...

źródło: comment_G90ebt8CNiNVmucbUVmKG1QXqRvCN4wf.jpg

Pobierz
  • 12
@Babok: Windowsa 8.1 używałem od czasu premiery, bez żadnych klinerów i innych badziewi i zwolnił naprawdę niezauważalnie. To nie jest już XP, którego się reinstalowało co pół roku bo inaczej przestawał działać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TataStifflera: W innym laptopie mam Seagate SSHD i zastanawiam się nad upgradem do Win10, prawdopodobnie dzisiaj go wykonam bo coraz bardziej się przekonuje do Win10. Mimo, że już Win7 działa spoko, Win8.1 jeszcze lepiej to coś czuje, że Win10 będzie chodzić lepiej od 8.1
@piker: po zmianie płyty glownej win10 przestanie ci dzialac(tzn. obecna licencja wygasnie), poprzednia z win8 co miales dalej by dzialala i moglbys ją przeniesc na inny pc, ta jest przywiazana do pc...
@piker: Mam siódemkę i nie upgrejduje na 10 bo po pierwsze nie wiem jak i gdzie a po drugie nie ufam na tyle Microsoft'owi i obawiam się że w trakcie coś się spier... i zostanę bez laptopa (bo nie mam siódemki na CD a i miałem wersjęOEM i zmieniałem dysk twardy i potem po tej zmianie z zainstalowaniem 7ki była katorga).
@b4rt3k: Wiem, że nie przeniosę tego Win10 bo przecież to jest tylko aktualizacja licencji OEM. Tej 8 też bym nie przeniósł bo to był VLK, którego już nie mogłem przedłużyć.
@Namarin: Zero strachu, wszystko działa bezbłędnie, a jak coś to masz w ustawieniach opcje powrotu do Windowsa 7 (instalator 10 tworzy kopie zapasową). Po partycji recovery nie ma co płakać, zawsze lepiej robić instalację z koszernego obrazu.
@Namarin: Zdaje się, że potrzebujesz 10GB miejsca na partycji systemowej. Chyba, że zwyczajnie pobierzesz ISO i wypalisz na płytę/zgrasz na pendrive, wtedy aktualizacja przebiega z nośnika zewnętrznego. Nic z systemu nie znika, aplikacje zostają na swoim miejscu ;)