Wpis z mikrobloga

Ostatnio na ustach i oczach wszystkich jest sonda New Horizons. Korzystając z tej okazji pomyślałem, że napiszę coś o najciekawszej w moim odczuciu obecnie prowadzonej misji bezzałogowej, jaką jest Gaia, nadzorowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Poniżej kilka faktów na temat sondy:

- Główny cel misji to stworzenie trójwymiarowej mapy około miliarda gwiazd do jasności +20 magnitudo. Dla porównania, obecnie dysponujemy dokładnymi danymi astrometrycznymi jedynie niecałych 150 tysięcy najjaśniejszych gwiazd, będącymi efektem obserwacji prowadzonych przez sondę Hipparcos jeszcze w latach 90-tych. Tak wielki skok jakościowy pozwoli nam znacznie dokładniej poznać dynamikę Drogi Mlecznej oraz przeanalizować m.in. procesy formowania się gromad gwiazd i strukturę materii międzygwiezdnej.
- Dodatkowym efektem prowadzonych przez Gaię obserwacji będzie odkrycie ogromnej ilości nowych planetoid, komet, supernowych i planet pozasłonecznych.
- Na pokładzie sondy znajduje się 20-kilogramowy system matryc CCD o łącznej rozdzielczości około 937 megapikseli. Jest to największa kamera pracująca w kosmosie i jedna z największych stworzonych w ogóle.
- Obserwacje prowadzone są z punktu w przestrzeni, w którym Słońce jest stale schowane za kulą ziemską - umożliwia to rejestrowanie wewnętrznych okolic Układu Słonecznego, w których mogą kryć się obiekty niemożliwe do zaobserwowania z powierzchni Ziemi z powodu blasku Słońca rozpraszanego w atmosferze.
- Sonda obserwuje gwiazdy nieustannie, generując kilkadziesiąt GB skompresowanych danych każdej doby. Dane te przesyłane są na Ziemię na bieżąco z prędkością 5 Mbps.
- Misja zakończy się w 2019 roku, ale pierwszy katalog na podstawie częściowych obserwacji zostanie opublikowany już w przyszłym roku. Ostateczny katalog z ukaże się w 2022 (terminarz publikacji). Sama analiza zebranych danych będzie z pewnością tematem badań prowadzonych jeszcze przez wiele lat po publikacji katalogu.
- Kilkanaście dni temu pokazana została mapa ukazująca liczebność zarejestrowanych gwiazd w zależności od rejonu nieba. W najbardziej "zatłoczonych" rejonach można spodziewać się gęstości do miliona gwiazd na stopień kwadratowy!

#astronomia #kosmos #fizyka #nauka #ciekawostki
namrab - Ostatnio na ustach i oczach wszystkich jest sonda New Horizons. Korzystając ...

źródło: comment_jWHbY6uoo9oWkewLbyzwviL4CHwHtQ7M.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@namrab: Dorzucę info z półświatka, że astronomowie-obserwatorzy zajmujący się długoczasowymi zmianami blasku gwiazd i układów gwiazdowych załamali się jak Gaia została zaakceptowana jako misja ESA ( ͡° ͜ʖ ͡°). Powód był prozaiczny: jak będzie w kosmosie maszynka robiąca kilka milionów RAZY więcej obserwacji niż oni robią w ciągu kariery, to ich praca okaże się zbędna.

Dziwnym zbiegiem okoliczności, w tym samym czasie przybyło obserwatorów zajmujących się
  • Odpowiedz
@namrab: Stale w Cieniu wiec zasilane jest z RTG?

A dobra, sam poszukam.
Znajduje się w punkcie L2 Słońce-Ziemia.

The L2 point provides the spacecraft with a very stable gravitational and thermal environment. There it uses a Lissajous orbit that avoids blockage of the Sun by the Earth, which would limit the amount of solar energy the satellite could produce through its solar panels, as well as disturb the spacecraft's thermal equilibrium. After launch, a 10-metre diameter sunshade was deployed. The sunshade always faces the Sun, thus cooling all telescope components and powering Gaia using solar panels on
Gorion103 - @namrab: Stale w Cieniu wiec zasilane jest z RTG?

A dobra, sam poszuka...

źródło: comment_WXMHrNdsy6O3wy5MEd9XOYHFj5wtr7VP.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@zarowka12: Mnie też :) Jak w piekarni pojawi się maszyna do hurtowego wyrabiania bułek, to piekarze przestaną tracić czas na robienie bułek ręcznie i zajmą się chlebem. Tutaj sytuacja jest taka sama :).
  • Odpowiedz
@namrab: Ja to się zastanawiam po co robić tak dużą mapę odległych gwiazd. Co nam po tym, kiedy dzieli nas od nich tyle, że palców by mi nie starczyło zliczenie zer. A na Marsie wciąż nogi nie postawiliśmy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 42
@iso9001: dla następnych pokoleń
Kolumb odkrywając Ameryke płynął do niej krocie czasu, była to cała misja-wyprawa, a dziś lecisz tam w 10 godzin samolotem :)
  • Odpowiedz