Wpis z mikrobloga

Trochę #niepopularnaopinia ale nie mogę przeboleć tego, że #gnome traci na znaczeniu w świecie #linux'a na rzecz #kde. Ogólnie by mi to zwisało gdyby nie to jak fatalne, brzydkie i ociężale jest KDE.

Gnome jest fajnie zaprojektowane, idea interfejsu Gnome Shell IMHO wyprzedziła swoje czasy bo dopiero z biegiem lat widać, że ich pomysły były całkiem trafione. Projektanci Gnome dbają o szczegóły, o spójny interfejs, wymyślają coś nowego i innowacyjnego jak GtkHeaderBar (nawet Apple podkradło od nich ten pomysł!). Dbają o spójność interfejsu, o marginesy, czcionki i inne takie duperele. Interfejs Gnome świetnie obsługuje się z poziomu klawiatury na co już mało który projektant UI zwraca uwagę. Nie słuchają się bezkrytycznie użytkowników którzy chcą mieć po prostu "wszystko" a nie koniecznie wiedzą, że czasem z czegoś trzeba zrezygnować aby móc stworzyć coś innego - lepszego.

Smutam jedynie, że domyśla skórka wygląda trochę staromodnie :(
InnyKtosek - Trochę #niepopularnaopinia ale nie mogę przeboleć tego, że #gnome traci ...

źródło: comment_rUqn7qmJNHSqYBVJMUcqp6MGVDe319XR.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@InnyKtosek: Ustawienia z Gnome Tweak Tool powinny być w standardowych ustawieniach środowiskach a nie że trzeba doinstalowywać osobny program. Poza tym niektóre elementy interfejsu są za duże (np. ikony folderów na tym screenshocie), dobrze że można pomniejszyć. Ale i tak GNOME 3 > KDE
  • Odpowiedz
Gnome shell nie wyprzedza swoich czasów to siłą wciśnięty dotykowy interfejs na zwykłe komputery.

Wyprzedza. Idealnie sprawdza się przy pracy z mniejszą ilością okien a dziś pracujemy własnie w taki sposób. Do pracy na wielu oknach sprawdza się klasyczna lista okien, do małej ilości okien IMHO lepiej pogląd rpzez super-key czy aktywne narożniki jak to jest w Gnome.

Idea jeden pulpit = jedna aplikacja jest mocno nietrafiona.

Dla Ciebie. A mi się
  • Odpowiedz
@vxrd: Idea upada jak się go używa częściej
Człowiek se gra w Warcrafta 3
- O kurde, lecą na mnie z północnego zachodu, szybko wojsko muszę wysłać
- Co jest do cholery, czemu to się zminimalizowało!1111111oneoneone

Albo ktoś przychodzi - i czemu okienka niektóre wyglądają tak, a inne nie ... żadnej jednolitości

No i najlepsze - gdzie masz ikonki na pulpicie :D
  • Odpowiedz
@fervi:
- Aktywne narożniki można wyłączyć w opcjach. I już pomijam fakt, że przy grach aktywne narożniki nie działają :)
- Żadnej jednolitości? WTF? Gnome to najbardziej jednolite środowisko ze wszystkich linuksowych.
- To jeszcze ktoś używa ikonek na pulpicie? O.o
  • Odpowiedz
@InnyKtosek: - Przy grach linuksowych nie działają - przy Windowsowych (Wine) działają
- Pod względem swoich aplikacji i owszem, a potem ktoś instaluje Gimpa czy VirtualBoksa i nagle wygląda to inaczej niż reszta
- Ja używam, to normalne, gdyż na pulpicie trzyma się ważne rzeczy - i to, że wszyscy trzej użytkownicy Gnome nie trzymają, nie znaczy, że reszta nie trzyma

Jak miałem Gnome, to musiałem go wtyczkami przerabiać, by był
  • Odpowiedz
@fervi:

Pod względem swoich aplikacji i owszem, a potem ktoś instaluje Gimpa czy VirtualBoksa i nagle wygląda to inaczej niż reszta

Serio? Taki argument możesz zastosować do każdego UI jakie tylko istnieje na świecie XD

i to, że wszyscy trzej użytkownicy Gnome nie trzymają, nie znaczy, że reszta nie trzyma

Trzecie co do popularności środowisko...
  • Odpowiedz
@InnyKtosek: Tylko, że praktycznie każde środowiskowe aplikacje wyglądają tak:
- Window Manager daje nazwę, przycisk do minimalizacji, maksymalizacji i wyłączenia - Gnome byłoby zbyt mainstreamowe, nie może
- Menu - posortowane według znanych opcji - Plik, Pomoc, dodatkowe jakieś w zależności od programu. Gnome musiało zrobić nawet do 3 menu, bo jedno jest zbyt mainstreamowe (jedno w pasku Gnome, drugie jako ikonka pod wyłączeniem programu, a trzecie w zależności od programu
  • Odpowiedz
@fervi: No i oczywiście musiał pojawić się tutaj jakiś hejter. Nie gram w gimbusiarskie gry więc nawet nie wiem o co chodzi. Ikony na pulpicie mam, trzeba je włączyć w gnome-tweak-tool. Nieszczególnie mnie obchodzi że jakieś okienka wyglądają inaczej niż inne a już tym bardziej opinia kogoś innego.

Co do tych innych środowisk typu xfce i lxde to nie potrafią obsługiwać poprawnie wielu monitorów i nie mają podobnie jak Mate wsparcia
  • Odpowiedz
@vxrd: No tak
Nie gram w gimbusiarskie gry, nie używam komputera, nie żyję - Gnome jest ok
Gnome (Red Hat) spierdzieliło sprawę, mieli najpopularniejsze środowisko Linuksowe, uwielbiane przez wszystkich, to spierdzielili. Może to i lepiej, być może dodatkowi programiści siedzą w Xfce4 lub KDE przez to

Nie wiem jak wielu monitorów Xfce4 nie obsługuje, ale przynajmniej 2 bez problemu, nie wiem jak z HiDPI, ale z DPI sobie radzi - i
  • Odpowiedz
@InnyKtosek: A co w KDE jest niespójnego? Tam wszystko ma jednolity wygląd i wszystkie aplikacje KDE są ze sobą zintegrowane.

Nie gram w gimbusiarskie gry więc nawet nie wiem o co chodzi.

@vxrd: No spoko, to teraz daj się wypowiedzieć ludziom, którzy są na czasie i korzystają z komputera w szerokim zakresie.
  • Odpowiedz
@JackBauer: A czy ja się komuś zabraniam wypowiadać? Nie gram w tego typu gry, więc nie wiem co jest z nimi nie tak w GNOME, bo jeśli chodzi o hot corner (który nie jest jakimś wymysłem GNOME, bo pojawił się wcześniej w innych środowiskach i systemach) to można go wyłączyć.
  • Odpowiedz
A co w KDE jest niespójnego? Tam wszystko ma jednolity wygląd i wszystkie aplikacje KDE są ze sobą zintegrowane.


@JackBauer: Yyy... wszystko? Niespójne elementy graficzne, niespójne marginesy, niespójne ikonki, ich własne aplikacje nie przestrzegają stworzonych przez nich wytycznych co do UI. Ale fakt, zaczęli nad tym ostatnio pracować bo jeszcze nim wprowadzili ten obecny styl flat to już w ogóle była tragedia pod względem wizualnym i spójności UI ale nie zmienia
InnyKtosek - > A co w KDE jest niespójnego? Tam wszystko ma jednolity wygląd i wszyst...

źródło: comment_RYPjhvBwTqSR44CJNvxEOQOjxmQtVTiq.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@InnyKtosek: Graficznie KDE jest spójne, chyba że mówisz o motywach tworzonych przez użytkowników. O marginesach się nie wypowiem, bo nie siedzę z linijką w ręku sprawdzając, czy wszędzie jest tak samo.

W Gnome tak odchudzili ten menedżer plików, że w zasadzie można tylko klikać w ikony, a żeby zmienić ich rozmiar to trzeba się naklikać, a to się przydaje np. przy przeglądaniu katalogu ze zdjęciami/filmami. KDE zawsze było bardzo funkcjonalne. O
  • Odpowiedz
@JackBauer: Do zmiany rozmiaru ikon jest suwak w rozwijanym menu (obok przycisku zamknięcia programu). Graficznie KDE jest niespójne i podałem Ci kilka przykładów. Gdyby z KDE było tak pięknie jak mówisz, nie powołano by KDE Visual Design Group bo po co mieliby naprawiać coś co jest idealne :P

Przejrzyj sobie https://techbase.kde.org/Projects/Usability/HIG/ a potem pdoiczas używania KDE zwróć uwagę, jak bardzo mają te zalecenia w dupie :P
  • Odpowiedz
@InnyKtosek: Ja nie mówię, że jest idealne, ale aplikacje są robione w jednolitym stylu i całe środowisko jest po prostu ładne. Z tym Gnome widzę, że trochę poszli w kierunku OS X, ale mi się nie podobają oba te środowiska, zalatują trochę starością wizualnie.
  • Odpowiedz
@JackBauer: No co kto woli. Dla mnie KDE wygląda bardzo niechlujnie. Widać, że UI projektują programiści a nie graficy czy ludzie od UX. W Windowsie, Mac'u, Androidzie czy Gnome moje poczucie estetyki nie jest tak bardzo oburzone jak podczas pracy na KDE :P
  • Odpowiedz