Wpis z mikrobloga

@dwa_szopy: kiedyś do mojej szkoły zaczęła chodzić dziewczyna, polka, która większą część życia spędziła w Norwegii i właśnie się pytała o co chodzi i skąd to się wzięło i dlaczego tak mówią wszyscy wszędzie :D Wtedy też zaczęłam się nad tym zastanawiać
  • Odpowiedz
@paleniezabijanude: Jak kurde "starówka"! Starówka to jest w Warszawie w Gdańsku mamy Główne Miasto i Stare Miasto to które wygląda na stare to właśnie to Główne. :)

@mojwa: Śpieszę z wyjaśnieniami: wynika to oczywiście z zaszłości historycznych kiedy wiekszkość obecnych dzielnic gdańska ( istniejących od setek lat) nie wchodziły w jego obręb: Mamy wiec Oliwę, Wrzeszcz, Brzeźno, Jelitkowo, Nowy Port , które istniały w znacznej odległości od istniejącego Gdańska obejmującego
  • Odpowiedz
@parasolki @dariot Przykład nie z Gdańska, ale analogiczną sytuacje można zaobserwować w innych miastach: http://sjp.pwn.pl/slowniki/na-dzielnicy.html

Witam, zastanawiam się, jak obecnie powinno się odmieniać nazwę warszawskiej dzielnicy Rembertów. Wśród mieszkańców powszechne i silnie zakorzenione jest mówienie w Rembertowie, ale ponieważ to dzielnica, chyba powinno być na Rembertowie. Czy jednak zwyczaj środowiskowy nie jest na tyle silny, by uznać poprawność formy w Rembertowie? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Z poważaniem
Bożena Brych
Na ogół
  • Odpowiedz