Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #nauka #mineraly #oszukujo UCZULAM NA FAŁSZYWE MINERAŁY

Galena czyli ruda ołowiu, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych minerałów siarczkowych. Krystalizuje w sposób regularny, często wykazujące formy ośmioboczne. Często też wiąże się z minerałami sfalerytu, kalcytu i fluorytu.

Nie zamierza rozpisywać sie na temat tego minerału, ale chciałam uczulić Was troche, bo łatwo można dać sie oszukać przy za kupie takiego minerału. Sama byłam świadkiem w sobotę, podczas spaceru po górach, jak w schronisku sprzedawali tego minerału podróbki. Powiedziałam Pani, że to podróbka, a ona odpowiedziała, że to tylko wystawka, "i też ma wrażenie, że to podróba". Trochę ją ścieło, że wiedziałam co sprzedaje. Mogę się założyć, że ktoś kupi, tę super Galenę.
A wystarczy tak niewiele, trochę kleju, wykałaczki, farbki, a także łupina po kokosie, pokruszony minerał.

Fałszywa Galena
Falszywa Galena 2

Prawdziwa Galena 2

Dodatkowo prawdziwy ametyst vs falszywy:

Falszywy Ametyst

Prawdziwy Ametyst
Pobierz Middle-Earth - #ciekawostki #nauka #mineraly #oszukujo UCZULAM NA FAŁSZYWE MINERAŁY
...
źródło: comment_VaHLmzXLeKGKaANBNddMi0fAKl0UXw3k.jpg
  • 59
@Pan_Slawek: bylam juz na AGH w Krakowie wiele razy na wystawie, ostatnio bylam we Wrolcku na noc muzeów. Wydział geologii zrobił wystawe i taka Pani profesor czy doktor wypowiadala sie o kamieniach, tez amonitach etc. Widac, ze z pasji to robi. 1,5 godziny stalam i jej sluchalam z zapartym tchem