Wpis z mikrobloga

#notatnik
Tak sobie dumałem nad personą Korwin-Mikkego i przyczynach jego porażki i doszedłem do wniosku, że tutaj nie chodzi o częste ostre słowa krytyczne. Bo ich w polityce było zawsze na pęczki. Nie chodzi nawet o przeinaczenie słów vide 'strzelanie do rabusiów-górników' czy 'finansowanie szachów dla debili'. Przyczyną nie jest też skrajny program - bo kogo programy obchodzą. Czyta je garstka zapaleńców, podczas gdy rządzi populizm i slogany.
Klęską w demokracji są wypowiadane analogie p. Janusza i zawiłe taplanie się w wątkach historycznych. Aby je zrozumieć trzeba mieć jakąś wiedzę czy to historyczną, ekonomiczną a nawet socjologiczną.
Przykładem jest wczorajszy program i posunięcie analogii do włoskich czystek i błędne założenie podobieństwa co do czasu. Również analogie co do III rzeczy, XIX wiecznych Stanów, postaci historycznych i literackich.
Ludzie nie rozumieją cytatów i zagadniej sięgających głęboko wstecz. To styl dla ludzi nieco bardziej obytych i inteligentnych.
Kolejna sprawa to dualizm językowy. JKM nazwał Andrzeja Dudę 'zerem'. Tyle, że chodziło tu o stan obojętności - ani plus, ani minus. Generalnie bezbarwność. Wiadomo jednak, że 'zero' większości nie kojarzy się jako temperatura a jako 'nikt', 'niewarty uwagi' lub też 'prostak'. Takich smaczków jest więcej w wypowiedziach. Mi to nie przeszkadza. I doskonale takie zabiegi rozumiem. Jednak polityka to sztuka zdobywania i utrzymywania wyborców w celach zmian gospodarczych.
Takie wodzirejstwo dobre jest na scenie lub w felietonistyce a nie dla kogoś kto aspiruje do bycia krulem plebsu. Jeśli nawet nieliczni są wstanie to pojąć, większość obejdzie się smakiem.
  • 3
  • Odpowiedz
@Javkens: ehh, ale dlaczego zakładać, że jak ktoś do ciebie powie na ulicy "ty #!$%@? gnoju" to nie chce cie wyzwać? Jestem mniej obyty bo nie zrozumiałbym jego języka, a chodziło mu, że on sobie tak żartuje i wcale nie uważa mnie za gnoja. To tłumaczenie Korwina, że on co innego myślał jest głupie. On używa języka do komunikowania swoich myśli, jak nie umie go używać tak żeby użytkownicy języka
  • Odpowiedz