Wpis z mikrobloga

1. Chciej się zarejestrować w UDI (żeby dostać pozwolenie na pobyt, potem skattekort i móc założyć konto w banku)
2. Najbliższy termin za 35 dni
3. Pamiętaj, że się przygotowałeś do wyjazdu i jak odświeżałeś to czasem się coś zwalniało
4. Odświeżaj stronę co 5 minut z wypełnionym formularzem licząc na to, że anulują czyjąś wizytę po przyjściu do pracy rano (jak ktoś odwołał)
5. pic rel ( ͜͡ʖ ͡€)

Gdybym tego wszystkiego z punktu 1 nie załatwił w porę to by mi #!$%@? 50% podatku z wypłaty (potem zwracają, ale dużo pitolenia). Tyle wygrać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#platkiowsianewnorwegii
Pobierz platkiowsiane - 1. Chciej się zarejestrować w UDI (żeby dostać pozwolenie na pobyt, p...
źródło: comment_nBiz6lo0kzYcUzQuvzFrufVpsNyZK1QH.jpg
  • 24
@platkiowsiane: paszport umowa o prace i do skatteetaten wypelniasz wniosek o przyznanie personal numberu. A na policji załatwiasz jak masz kontrakt na długi termin juz majac skattekort i bodajze d-number
@platkiowsiane: musisz mieć pozwolenie żeby dostać personnummer/dnummer. jak masz d/personnummer to idziesz po skattekort.
Pracować już możesz i 2 miesiące ważne, że jesteś zarejestrowany.
3 graty za patent z odświeżaniem ;)
@ogie:
"Jeśli pochodzisz z kraju należącego do UE/EOG i zamierzasz przebywać w Norwegii przez ponad 3 miesiące, musisz zarejestrować się na policji. Musisz również złożyć wniosek o wydanie karty podatkowej i ewentualnie zgłosić przeprowadzkę do Norwegii i w związku z tym otrzymać numer identyfikacyjny."

Czyli najpierw idę do UDI i tam zabieram paszport i kontrakt. Potem idę do skattu (umawia się tu jakoś wizytę?) i tam zabieram pozwolenie na pobyt, paszport
@platkiowsiane: ja Ci powiem jak ja to zrobiłem. Z umową o pracę i paszportem poszedłem do skateetaten w Oslo. Tam poszedłem do informacji i miła Pani wytłumaczyła mi wszystko :) dostałem d-nummer bez udokumentowanego meldunku i żadnych pozwoleń z policji. Ale to było 2 lata temu i może coś się zmieniło
@platkiowsiane: Normalnie jak masz wizytę na UDI to zaczynasz w niebieskim okienku (pozwolenie) a jak skończysz to obsługujący daje ci drugi numerek własnie po dnummer i skattekort (pomarańczowe okienka)
Chatą się nie przejmuj bo zrobisz sobie flyttemelding w pomarańczowym okienku a oni po pół roku weryfikują z właścicielem ;)
@platkiowsiane: Normalnie musisz niby mieć pozwolenie ale @ogie: mówi, że mu się udało przed pozwoleniem d nummer załatwić i faktycznie na stronie skattetaten nie ma słowa o pozwoleniu żeby go trzymać..
próbuj!! W razie czego ci tylko wytłumaczą, że się nie da ;)
@adicur: To jutro pojde do skattu i sprobuje wysepic ten d-numer bez pozwolenia. Sprobowac nie zaszkodzi.

A skattekort w jaki sposob sie dostaje? Czy tym sie pracodawca zajmuje?

@ogie Jest napisane "prøvetidens lendge 6MND" a wyzej "Ansatt fra 13.05.2015" i "Eventuelt til" puste
@platkiowsiane: Jeszcze raz żebyś się w tym skatte øst nie zamotał:
1. http://www.skatteetaten.no/pl/Skjemaer/Flyttemelding-til-folkeregisteret-fra-utlandet/
możesz sobie wydrukować jak masz drukarkę albo taki sam formularz znajdziesz na ścianie koło pomarańczowych okienek.
2. wniosek o przyznanie dnummer (tak samo) http://www.skatteetaten.no/pl/Person/Skattekort-og-forskuddsskatt/Utenlandsk-arbeidstaker/Soknad-om-skattekort1/skattekort-for-personer-uten-norsk-fodselsnummer/
@adicur: Ostatnie pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam na stronie UDI napisane że wizyta jest "Oslo police district, Service Center for Foreign Workers"

Nie wiem czy chodzi o to "Oslo politidistrikt, Grønlandsleiret 44, 0190 Oslo, Norwegia"

czy o to "Utlendingsdirektoratet - UDI Oslo, Hausmanns gate 21, 0182 Oslo, Norwegia"

Ty pisałeś coś o 2 okienkach to chyba ci chodziło o Utlendingdirektoratet a z potwierdzenia wizyty wnioskuję, że