Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich. Pisalem juz nieco z @sorek, jednak polecil mi on, abym napisal o swoim problemie na Mirko, co tez robie.

Moja sytuacja jest nastepujaca: rzucilem studia i podjalem decyzje, zeby poprawic mature, aby moc sie dostac na interesujacy mnie kierunek.

Mature pisze we worek, 5 maja (tylko jeden przedmiot), potem mam czas oczekiwania na wyniki, ktory wyniesie mnie prawie dwa miesiace, bo aneks odbiore dopiero 30 czerwca.

Wczesniej myslalem nad tym, aby w tym okresie oczekiwania na wynik matury wyjechac do pracy, za granice. Mialbym wtedy prawie dwa miesiace, ktore moglbym poswiecic na prace.

Moja mama mieszka w Szkocji, wiec gdybym tam pojechal, to mialbym praktycznie wszystko zapewnione - nocleg, wikt itp.

Jednakze po zaczerpnieciu informacji, sprawy juz nie maja sie tak kolorowo. Ponoc abym mogl zaczac prace, musialbym miec fizycznie wyrobiony NIN, nie wystarczy juz sam list z potwierdzeniem appointmentu, ze sie staram o wyrobienie takowego. Ponadto, poniewaz mam 20 lat, stawka godzinowa, jaka moglbym otrzymywac, moglaby wynosic maksymalnie niecale 4 funty brutto. (Jest tak ponoc dlatego, aby zniechecic mlodych ludzi do pracy i namowic ich do studiowania.)

I teraz pytanie: czy faktycznie tak jest i nie moge z tym nic zrobic?

#emigracja #uk #szkocja #dundee #pytanie
  • 38
@Viarus_: co do ninu to 2 bzdury:
1. Mozesz pracować bez niego
2. Nie potrzebujesz potwierdzenia adresu - choć może w Szkocji jest inaczej

Co do stawki nie jestem przekonany czy to prawda.
1. Mozesz pracować bez niego


@sorek: no wlasnie ponoc teraz sie przepisy zmienily.

@501st: juz nie wiem co o tym myslec, w koncu chyba Szkocja az tak bardzo sie od Anglii nie rozni?

Ogolnie rzecz biorac to zalezy mi na tym, zeby spozytkowac jakos ten czas, a przeciez idac nawet do gownoroboty, gdzie biorac pod uwage, ze musialbym sobie jedynie koszty przelotu oplacic, to mi zostaje pelno funtow, ktore moge
@Viarus_: w gównorobocie, pracujesz zapewne przez agencję, a oni rozumieją, że praktycznie rzecz biorąc 20 latek pracuje tak samo wydajnie jak 22 latek, tak mi to przynajmniej wyjaśnił kiedyś koleś z agencji:)
@sorek: no wlasnie nie chce za bardzo ryzykowac, bo to jednak tez jest swojego rodzaju obciazenie, bo przejazd z Dundee do Glasgow to tez jest pare godzin.

@501st: no tak, tylko ponoc wlasnie teraz agencja mi zadnej roboty nie zalatwi, jesli nie bede mial fizycznie wyrobionego NINu.

@99problems: niby tam jest inna mentalnosc i nikt nikogo na czarno nie zatrudnia tam, bo wynikaja z tego pozniej ogromne problemy.

@
@superlogin: no wlasnie, wiec nie wiem, czemu mialby ktos robic problemy, ponoc teraz jest tak, ze koniecznie trzeba miec FIZYCZNIE wyrobiony ten numer (jakas karta chyba) i ze do tego czasu nikt nie bedzie chcial mnie przyjac i ze przepisy sie zmienily i jeszcze nie wszedzie jest to uaktualnione
@Viarus_:

One of the greatest myths is the belief that you can't work without an NI number.This is absolutely untrue. You can still work while waiting for your National Insurance number to be allocated. Some employers will charge emergency tax, which is a flat rate (usually 22%). Your employer may choose to do this so they don't have to guess what your tax amount would be. The good news is that
@99problems: dobra, dalo mi to troche do myslenia, zobaczymy.

@superlogin: skoro tak, no to zobaczymy, zadzwonie chyba do tego jobcentre i sie dowiem.

@dwa_koty_kastrowane: to znaczy, ze ile moge minimalnie dostac, biorac pod uwage, ze mam te 20 lat?

@Grovve: koszt przejazdu to jest okolo 250 zlotych w jedna strone. Do tego moge przywiezc ze soba papierosy, ktore moge odsprzedac miejscowym Polakom. Wlasnie, ciezko znalezc zbyt na takie