Wpis z mikrobloga

@MG66: dobrze myślę, wołam @Mrboo

dlaczego żaden z kandydatów na prezydenta nie popiera takiego systemu? Jakie są wady tego systemu prócz większego nakładu pracy przy przeliczaniu?


Bo "Hurr durr JOW-y", a elektorat jest w ciemię bity i nie zainteresował się w ogóle alternatywami.

Natomiast w przypadku PiS, PO, SLD i PSL - tego typu ordynacja nie leży w ich interesie politycznym.

Taktyka przedwyborcza wszystkich w.w. polega na "nie marnuj głosu, głosuj
@spluczka: Wkradła się pomyłka, zamierzałem zapytać o antysystemowych kandydatów. Taki system wyborczy jest dla nich korzystny i nie rozumiem dlaczego żaden z nich, z tego co wiem, nie nagłaśnia takiej ordynacji. Gdyby podczas wywiadów spróbować jakoś prosto wytłumaczyć ten system myślę, że mogłoby to nawet przynieść dodatkowe głosy na w/w kandydatów.
@MG66: @spluczka: Myślę, że może to być niewiedza po prostu. A system preferencyjny jest stosowany choćby w przywoływanej tak często przez takiego np. Wiplera i Korwina - Irlandii. Tam wybierają parlament właśnie w sposób preferencyjny - w wielomandatowych okręgach. W Australii stosują "Alternative Vote" w jednomandatowych okręgach.
Też ciekawą rzeczą jest to, że taki irlandzki system STV (Pojedynczy Głos Przechodni) jest określany jako system proporcjonalny (nawet Konstytucja Irlandii mówi o