Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam chyba problem. Mam papryczki posadzone i są w kubeczkach po jogurtach. Niestety na dworze jest jeszcze dla nich za zimno przez co nie mogę ich przesadzić do większych doniczek i wystawić na dwór, a wydaje mi się, że korzenie już się nie mieszczą w tych kubeczkach. Czy nic im nie będzie? A może jednak już je wystawić na dwór?
#domowyogrod #ogrodnictwo #ogrod #chilihead
PS. Roślinki to: Pepperoni, Cayenne, Anaheim i Habanero
  • 19
@Wypok_spoko: Poczekał bym jeszcze zimna Zośka. tak do 15 maja mogą być przymrozki.
Przesadź do większych doniczek i zrób foliak mały ... możesz dodatkowo wstawić do niego małe znicze,świeczki które ochronią przed mrozem. Tylko żeby foliak miał wentylację.
Chyba że możesz je na dwór wystawiać na dzień a na noc chować gdzieś przez 2 tygodnie.
@Wypok_spoko: Nie wiem jak z papryczkami ale z pewnymi innymi roślinami jest tak, że jak nie przesadzisz jak się już nie mieszczą to może się to na nich negatywnie odbić. Korzenie muszą mieć jak najwięcej przestrzeni i dużo tlenu. Co do zimnej temperatury na dworze - może zrob prowizoryczna szklarnie? Albo zostaw w domu jeszcze ale w przejsciowych donicach.
@Wypok_spoko: To że widać korzenie to jeszcze nic nie znaczy. Dla rośliny jest lepiej aby miała duży system korzeniowy który pomaga w przesadzaniu. Ale przezroczyste kubki to zły pomysł przepali Ci korzenie i roślinka zdechnie. Korzeń nie ma prawa mieć odrobiny światła bo nie wyrośnie. A kiedy wysiane były te papryczki ?

Nie musisz robić foliaka możesz zrobić takie foliowe worki z małymi otworami zakładane na doniczki każdą z osobna ...
@Wypok_spoko: Doniczki można też położyć gdzieś wyżej np. na stole,balkonie ... teraz będą przymrozki przygruntowe więc nawet 1,5m wyżej jest już inna temperatura. Można też postawić w osłoniętym od wiatru fragmencie ogródka. Mieszkasz na wsi czy w mieście bo w mieście są inne temperatury niż na wsi na gołym polu.
@mamferiearodzicowniemawdomu: do nich dochodzi raczej niewiele światła, bo one są zasłonięte kubeczkami obok, które już nie są przezroczyste. No i stoją tak na parapecie, że przez okno świeci na nie tylko od góry.

Mieszkam w mieście. Ale pamiętaj, że mam ich 50, nie wiem ile stołów powinienem mieć w ogródku, żeby to ogarnąć :D
@Wypok_spoko: Nie musi być stół ... wystarczy ... 40cm ... i już jest inna temperatura .... prawa fizyki ciepłe powietrze idzie do góry a zimne na dół spływa.

Ja bym wysadzał do dużych doniczek i kombinował ... foliowe worki przezroczyste i je dziurkował ... i dodatkowo podniósł te doniczki lub umieścił nie na samym gruncie.

Można pójść też na żywioł i wysadzić do doniczek i zobaczyć które przeżyją. Albo chować do
@mamferiearodzicowniemawdomu: garaż mam, ale 100 m dalej, więc odpada, reszty brak. Mieszkam w bloku 4 piętrowym i mam po prostu zejście do ogródka.

Dobra, chyba to oleję na razie i będą czekać na ładną pogodnę w kubeczkach, nie bardzo mam czas i siły, żeby codziennie biegać za nimi i przestawiać/rozbierać/ubierać je.
Ew. kilka może już wyrzucę na balkon na stół i zobaczę jak sobie radzą.
Dzięki bardzo za pomoc!