Wpis z mikrobloga

Są jacyś zainteresowani zrobieniem jakiegoś mini poradnika do #cnc ? Takiego mini kursu. Opisał bym najpotrzebniejsze i najfajniejsze funkcje sinumerika i programowania CNC. Jak zacząć pracę w tym zawodzie. Jak radzić sobie na maszynie.

Pracuje na kilku sinumerikach.
Cykl byłby od zera przez obsługę do programowania g codow, cykli do programowania obiektoeego zaawansowanego.

#cncboners
  • 23
@hallomaja: no prawda ale postaram się tak oczami operatora lub programisty a nie definicjami. W przykładach po prostu od zera. A na plusach nie zależy mi. Wole żeby pytania były w komentarzach. To będzie znaczyć że ktoś przeczytał i wyniósł jakieś informacje.
@PrevuD: przykład. Do samego heidenheina itnc530 jest książka z samymi podstawami i to juz dla kogos co ma jakiekolwiek pojecie. Ja Ci oczywiście zycze powodzenia, ale w miniporadniku to uda sie ewentualnie opis uruchomienia maszyny.
@BigMac:
@michal-zalewski:
@ossj:
@Halbamajster:
@asstung:
Będę pisał. Na początek od zera pokaże o co w tej zabawie chodzi i jak w praktyce się to wykorzystuje. Powiem co nieco o rynku pracy. Jak zacząć gdzie czytać, pytać itp. Pokaże rozruch maszyn które mam do dyspozycji i omówię również te na których pracowałem. Wszystko tylko i wyłącznie sinumerik(z różnymi nakładkami - manual i shop turn, ale nakładki później).
Musze
@PrevuD zrób może na to jakiś własny tag i o ile masz możliwości to najlepszą opcją by były filmiki pokazujące kod, a następnie jego efekt na maszynie (ale taka wersja materiałów do nauki to już marzenie...)

Wołaj jak coś napiszesz (ʘʘ)
@Tooroo: mam taką możliwość i o co ciekawe miałem taki zamiar(nagrywanie filmów, i przede wszystkim zdjęcia) czyli tak jak operator obsługuje. Boje się tylko ewentualnych konsekwencji upublicznienia takich materiałów, ale myślę że jak będę uważać aby za dużo nie pokazać to taki materiał nie trafi w nie powołane ręce(osób które zdemsakuja mnie i rozlicza za czas postoju maszyn).
@hallomaja: juz parę osób wyszkolilem na te maszyny(sinumerik) . Radzą sobie i chwalili sobie moje szkolenie(nie znali się na cnc a obróbkę widzieli tylko na zdjęciu ). Wiadomo że profesjonalnego tokarza nie wyszkole bo samo programowanie na kodzie się nie kończy, ale przytoczę problemy z którymi się borykałem Lub będę borykać i ich rozwiązania(nie koniecznie najlepsze!).
@PrevuD: Może tag #szkolacnc #prevudcnc ?

Bardzo fajny pomysł, na razie chcę sam coś ogarnąć, mam symulator, kilka książek, ale ciężko coś zajarzyć jak się czyta tekst pisany tak fachowym językiem będąc laikiem. Na początku programowania w c++ też tak było, aż znalazłem książkę "od zera do gier kodera", i teraz już się mogę nawet z literatury fachowej uczyć. :)
@roknasilowni: @I_try_to_talk_to_you: @lukas07031: @izuska250: @Tidehunter: @puldo: @BigMac: @fromasz56: @NewGuy: @michal-zalewski: @ossj: @Halbamajster: @asstung: @hallomaja: @Tooroo: @NewGuy:

Miałem trochę roboty bo jestem w trakcie wykonywania swojej własnej FREZARKI CNC więc ostatnimi czasu trochę musiałem jej poświęcić.

Teraz jest trochę wolnego, napisałem już trochę muszę to poprawić i wrzucę na mirko.

POZDRO!
źródło: comment_63rB9021q8onemfW3iyLbhfvYCpi91qE.jpg