Wpis z mikrobloga

Mirki, jest tu jakis ksiądz katolicki? Chciałbym wziąć ślub poza kościołem i nie wiem czy nie można "bo nie" czy to kwestia właściwego dogadania się z księdzem? Nie szukam popularnej opinii, no wiem, że ta mówi, że nie można. Chciałbym to wiedzieć z pierwszej ręki, ale od kogoś postronnego.

#pytanie #religia
  • 13
  • Odpowiedz
@KochamJescKisiel: Znajomy znalazł księdza który udzielił ślubu na śnieżniku w listopadzie !
Kwestia levelu powołania księdza , czasem grubości koperty.

Byłem na mszach na plaży o wschodzie słońca i o zachodzie, skoro msze można odprawić pod chmurką to i ślubu można udzielić. Pytaj Salezjan !
  • Odpowiedz
nie wiem skad jestes ale ja mialem tez jazdy przy probie zorganizowania slubu koscielnego w parafii ktora nie byla ani parafia Zony ani moja - trzeba tez wtedy zgode otrzymac i wszyscy robili problemy - pomogl krotki email do mojej archidiecezji kuria@archidiecezja.wroc.pl - po dwoch dniach dostalem telefon i email od ksiedza prawa kanonicznego (czy cos w ten desen) ze pozwolenie czeka na nas w parafii - wiec od dziwo "na gorze"
  • Odpowiedz
@KochamJescKisiel: już tu pisałem że kiedyś organizowałem śluby, omawiałem temat ślubu w plenerze z wieloma duchownymi. Temat wygląda tak, że ślub kościelny tylko w świątyni - tako rzekł Watykan. Prawda jest taka że wszystko zależy od księdza. Zdarzyła się para, która miała księdza w dalszej rodzinie i on udzielił ślubu bez problemu. Ogólnie będzie Ci ciężko. Pytaj wśród zakonników oni często mają luźniejsze podejście.
  • Odpowiedz
@KochamJescKisiel: Nie u katolikow. Ślub tylko w kościele, inaczej jest bodajże udzielony tzw. w sposób niegodny. Nie pamiętam, czy to waży na ważności sakramentu.

Jak chcesz poza kościołem to możesz od marca dam cywilny albo w innym, bardziej ześwieczczonym wyznaniu.
  • Odpowiedz
@michalkosecki: @KochamJescKisiel: wg kodeksu prawa kanonicznego:

Kan. 1118

§ 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.

§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim
  • Odpowiedz