Wpis z mikrobloga

Chciałbym się odnieść do włamania do SocialClub, w kontekście dystrybucji elektronicznej gier, elektronicznych aktywacji itd.
I uwaga - nie chodzi mi tu o samo #pcmasterrace, bo niektórzy nie zrozumieli mojego ostatniego ironicznego wpisu.

Dystrybucja cyfrowa jest zła, tak samo jak aktywacja #gtav w powiązaniu z jakimś kontem. Kilku wykopowiczów pisało że ich wersje pudełkowe przestały działać, bo dane do konta SocialClub zostały zmienione po domniemanym wycieku. W najgorszym wypadku przez kilka/kilkanaście dni będą mieli ładne 7 podkładek pod kubki...

Załóżmy (oczywiście hipotetycznie) że ze #steam dzieje się to samo co z #onlive.
Reklamowany jako przyszłość elektronicznej rozrywki, dla ludzi ze słabymi kompami a szybkim netem, ze świetną konsolą. Dobrze oceniony przez @archonik.
Ceny gier standardowe, konsola w miarę tania, fajna alternatywa. Alternatywa na którą też się nabrałem, i swego czasu zakupiłem tam takie hity jak Saints Row 3, Splinter Cell, DN Forever i parę innych.

Ostatnio otrzymałem mail że OnLive się zamyka 30.04 w związku ze sprzedażą patentów, a z grami (ceny sklepowe!) mogę się pożegnać.

No i załóżmy, że przyjdzie taki dzień, że Dobry Wujek Gaben powie wam Pa pa mireczki, miło było ale elo. Co wtedy? Co z waszym bibliotekami gier? Sytuacja może i nierealna, ale tak samo było na początku z OnLive. Nikt o tym nie myślał, i masa ludzi tam grała.

Na konsolach też zdarzają się włamy (patrz Sony). Kolejny minus mówiący żeby gier cyfrowo nie kupować. Bo co innego jak zajebią Ci konto PSN z grami, i nie masz do nich dostępu nawet na kilka dni, a co innego jak masz grę na płycie - możesz grać na innym koncie, i żadnych cyfrowych aktywacji nie ma. Grasz spokojnie dalej.

Ogólnie kiedyś było w cholerę lepiej, pamiętam swoją pierwszą pudełkową grę na #pc. Planescape Torment, 4 płyty CD, instalujesz - i grasz. A teraz? Nawet na konsoli, przy głupim Far Cry - "POŁĄCZ SWOJE KONTO Z UPLAY UJU BO NIE POGRASZ PO SIECI, A POTEM DAJ NAM SWOJĄ DUSZĘ I USTAW AWATAR". #!$%@?, po co. Chcę grać, normalnie. No ale to już na inny wpis temat :)

Wracając do cyfrowej dystrybucji.
@visionsense napisał że kiedyś go okradli, poszła konsola, gry, został tylko Steam i konto PSN. Okey. Tylko czy tutaj byłeś zdany na łaskę zabezpieczeń Gabena lub Sony ew. SocialClub? Mieszkanie można zabezpieczyć nawet jakimś prostym alarmem - MASZ NA TO WPŁYW. REALNY. Na zabezpieczenia dostawców usług elektronicznych tego wpływu nie masz.

@Myrten nie kupuje gier w pudełkach, bo się porysują - jak wyżej - też masz realny wpływ na to jak dbasz o płytę.

No więc jak mirki? Co kiedy Gaben na was się wypnie? Nadal będziecie za elektroniczną dystrybucją gier?


Liczę na ciekawą dyskusję, bez bulu dupy, wpisy z wyzwiskami będę kasował.

[ #gtav #steam #pcmasterrace #konsole #consolepeasants #ps4 #ps3 #xbox360 #xboxone ]
  • 50
@Wyemancypowany_Prestidigitator: I dlatego Steam to gówno a GoG powinien być chwalony zamiast niego. Plusy Steama to ceny gier, popularność i wszystkie gry w jednym miejscu, ale na GoGu nie ma żadnych DRM które przeszkadzają tylko osobom kupującym gry. Niewiele zabrakło żeby piraci zagrali szybciej w GTA V niż osoby które pobierały update z serwerów Rockstara z oszałamiającą prędkością 10kB/s. No i jak Steama szlag trafi to gry też znikną, bo na
@Wyemancypowany_Prestidigitator: Między OnLive a Steamem różnica jest diametralna - pliki nie znajdują się w chmurze, zawsze masz do nich dostęp, możesz zrobić ich backup, ktoś inny może je trzymać nawet i w sieci torrent, do której zawsze będzie dostęp. Jeżeli zakładasz, że Gaben się wypnie (co jest mniej prawdopodobne niż zniszczenie się nośnika DVD) to zawsze istnieją alternatywne źródła tych twoich giereczek.
Poza tym bardzo, ale to bardzo naiwnie zakładasz, że
pliki nie znajdują się w chmurze, zawsze masz do nich dostęp, możesz zrobić ich backup, ktoś inny może je trzymać nawet i w sieci torrent, do której zawsze będzie dostęp.


@DBR9: ale i tak bez Steama gry nie odpalisz, bo jest gra zabezpieczona ich DRM-em wymagającym działających serwerów Gabena (offline mode zbyt wiele tu nie pomoże)...
@DBR9: a dlaczego mieli by podjąć? Musieliby się dogadać z GoG i wywalić na to kupę hajsu. I szczerze? Wolałbym kupić nową konsolę i grać nadal w gry które mam na płytach niż stracić bibliotekę steam z masą gier.
@piotrulos: cyfrowa dystrybucja jest zła, bo nie znasz dnia ani godziny. Popatrz na to z innej strony, gdyby nie było piractwa, to DRM by nie było ;]
@Wyemancypowany_Prestidigitator: To całe "wypożyczanie" to wybieg Gabena, aby ludzie nie mogli oddawać, czy tam wymieniać się grami, bo Unia Europejska zmieniła prawo niedawno. Natomiast Steam już na to pytanie odpowiedział, że w razie wyłączenia zrobią tak, aby nadal dało się grać.
No a poza tym, ja zakup oryginału i tak traktuję raczej jako docenienie dla twórców. A grę można równie łatwo ściągnąć z torrenta, z czystym sumieniem, jeżeli się wcześniej ją
@Wyemancypowany_Prestidigitator: Widzę, że nie jestem osamotniony w tej kwestii. Z dystansem podchodzę do wszelkich "chmurowych" rzeczy i jeśli tylko mogę, kupuję grę w pudełku. Wiedźmin 2 leży w półce - chcę zagrać to instaluję i gram bez #!$%@? się z logowaniem do DRM. Sam mam 99% gier na Steam, ale gdybym mógł zamienić je na pudełka - bez wahania bym to zrobił, bo chciałbym te gry POSIADAĆ i być niezależny.
@Wyemancypowany_Prestidigitator: Najlepszą cyfrową dystrybucję ma - moim skromnym zdaniem - Blizzard i jego Battle.net. Masz pewność, że nawet gdy utracisz konto, nadal pozostanie ci możliwość założenia kolejnego, a bodajże istnieje jakaś gwarancja, że gdy utracisz konto, to odzyskujesz pieniądze (choć nie wiem czy to prawda, zasłyszane).
@Wyemancypowany_Prestidigitator: Ciekaw jestem, czy istnieje opcja, w której podczas teoretycznego zamykania platformy Steam, Valve "uwolni" oryginalne cd-key'e do posiadanych gier, przez co będzie można je aktywować - nadal legalnie - choćby na iso pobranym z zatoki. Co Wy na to?
@greven:
Steam złożył mniej więcej taką obietnice
@Wyemancypowany_Prestidigitator: Szansa na to że się gra porysuje albo zwyczajnie zgubi jest znacznie większa niż to że zamkną Steam. Ja mam całe szafki płyt i jak chcę w jakąś starą grę pograć to muszę dużo czasu poświęcić na szukanie o ile w ogóle znajdę. Poza tym z czasem nowe komputery mogą już tych płyt w ogóle nie obsługiwać i co wtedy?

Ryzyko utraty
@Wyemancypowany_Prestidigitator: games for windows live padnal dawno temu a z tego co wiem w gry zakupione z tym drmem dalej mozna grac. czesc przenioslo sie na steama i nawet nowe updaty jeszcze do nich wychodza np. szescioletni red faction guerilla. http://steamcommunity.com/games/RedFactionGuerrilla/announcements/
a jak tam piecioletni ex na ps3, pudelkowy "nic mi nie usuna", gran turismo 5? serwery multi juz dawno zamkniete, bo gran turismo 6 za slabo sie sprzedawal to trzeba