Wpis z mikrobloga

Do twórczości Kusturicy zabierałem się parę ładnych lat. Pierwszy raz usłyszałem o nim jakieś 11 lat temu w Kinomaniaku na tv4, kiedy prowadzacy puścił fragmenty z Underground-dziwne to było, ale jednocześnie zaciekawiło mnie. No i wczoraj nadejszła wiekopomna chwila, w końcu obejrzałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony wizją, pomysłowością oraz maestrią z jaką ten człowiek opowiedział o rzeczach tak gorzkich i tragicznych. I o ile film mówi o wydarzeniach i jest osadzony w kontekście który jest obcy dla naszej kultury, to sama realizacja powoduje, że aż chce się to oglądać(choć warto również zgłębić warstwę symboliczną i poczytać trochę o jego interpretacji ). Ten chory, brudny i groteskowy klimat wiejskiego wesela przyprawiony sporą dozą szaleństwa, no i ta muzyka! Bregović odwalił kawał rewelacyjnej roboty. Szkoda, że u nas nie ma nikogo takiego kto by potrafił opowiedzieć taką historię o losach naszego narodu (które też przecież obfitują w przewrotność i tragizm). Na pewno nie jest to koniec mojej przygody z filmografią Kusturicy. 9/10

#ogladajzwykopem #film #kino #filmnawieczor #kusturica
  • 3
@Ten_tego: to dziwne, ale uważam, że Underground to najlepszy jego film. Szczególnie ostatnia scena i dialog pomiędzy głównymi postaciami. Zdanie, które jest na tyle proste a cholernie uniwersalne:,,Wybaczam ale nie zapomnę''
@biczplis: a co, czekasz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@gibpotatoe: ten film ma wiele takich momentów i scen, można go też rozpatrywać w o wiele szerszym kontekście niż sytucja na Bałkanach-do czego prowadzi totalitaryzm oraz dlaczego teoretycznie niepozorni wariaci potrafią być skrajnie niebezpieczni. Tym większy szacun dla Kusturicy, że potrafił wymyśleć tak z jednej strony precyzyjną, a z drugiej strony uniwersalną opowieść