Wpis z mikrobloga

@Squiddy: Pierwsza płytka wytrawiona na nie podłączonym całym układzie, bo przecież to jest płytka do wytrawiarki płytek, ale się udało (arduino zawsze pomocne) :D
Co prawda jedna ścieżka słabo się odbiła wiec poprawiłem markerem i napis trochę z dupy, bo również markerem (ale się jakoś tam zachował ^^). Nad warstwą opisową też będę musiał w przyszłości popracować. Tak czy inaczej jutro wiercenie, a w poniedziałek lutowanie i montowanie wszystkiego :D #wytrawiarka #squiddy #pcb #elektronika #laminat #arduino
Squiddy - @Squiddy: Pierwsza płytka wytrawiona na nie podłączonym całym układzie, bo ...

źródło: comment_BR4v0vtchaR7cHBgY82f50UMNgJV7yt3.jpg

Pobierz
  • 14
@Blackhorn: Nie wiem dokładnie o co Ci chodzi, ale ta ścieżka, która nie wyszła jest na górze. Jest widoczna nawet markera widać. To moja pierwsza wytrawiona płytka. Będzie służyła do wytrawiarki, którą robię.
@Squiddy: pady (miejsca lutowania z dziurką w środku) w płytkach, które idą do trawiarki/lutowania ręcznego - rób sobie większe, jak na szerokość się nie da (bo np zaraz obok drugi pad, a między nimi jeszcze ścieżka) - to rób je owalne, podłużne. Dzięki temu
a) jak nietrafisz idealnie z otworem - to nadal to się do czegoś będzie nadawać, i mniejsza szansa zerwania miedzi od laminatu przy wierceniu
b) jak to
@hrumque: powierciłem już, i nigdzie mi nie odpadła ścieżka i te "kółeczka" ale trudno będzie się lutować jak tak na to patrze xD Najtrudniej będzie przylutować Atmege bo plisko siebie jest wszystko. Następne płytki będą lepsze. Dzięki za rady ^^
@Squiddy: swoją drogą - widzę że część padów (od układu scalonego) masz własnie takich szerszych - owalnych. To samo by się przydało w paru innych elementach.

Poza tym - pady gdzie ścieżka "przechodzi" przez pad - raczej tak się nie powinno robić (poza specyficznymi zastosowaniami) - bo jak tak masz, to :
- wszelkie uszkodzenie padu (np wyrwanie go,z powodu naciśnięcia elementu od góry) przerywa ścieżkę, przerywa obwód i jest upierdliwe
Najtrudniej będzie przylutować Atmege bo plisko siebie jest wszystko.


@Squiddy: no cośty, tam jest miejsca na autobus jeszcze. Przy termotransferze się robiło pomiędzy nóżkami takiej atmegi jeszcze przejścia 1 ścieżki, a jak się człowiek uparł i postarał to 2 ściezki przeszły ;) i się to lutowało jakoś...
Hint - dużo topnika, najlepiej przetrzyj czyścikiem do miedzi http://cdn.bricoman.pl/upload/products/zoom/czyscik-do-miedzi-5x15-cm-5-sztuk-334754.jpg całą płytkę a zaraz po tym, nim się utleni - polej ją jakimś RF800
@Squiddy, @paw39, @andzej74, @m8se
W dc to nie przeszkadza, owszem, ale to jest przecież układ cyfrowy. DC to tu jest, ale na Vcc. Sygnał cyfrowy zawiera całe mnóstwo harmonicznych zależnych nie od częstotliwości sygnału tylko od stromości jego zbocz. Załamania na ścieżkach powodują powstawanie odbić i innych tajemniczych efektów związanych z liniami transmisyjnymi. W praktyce powoduje to wyższą impedancję dla wyższych harmonicznych i pogorszenie jakości zbocza sygnału cyfrowego.

Efekty