Wpis z mikrobloga

@mmajer18: Wyzwolenie nadmiarowego nastąpi tylko w sieci TN-C, jeżeli sieć TN-C-S została prawidłowo doziemiona to prąd zwarciowy nie powstanie, to samo tyczy się sieci TN-S w których PE w ogóle już masz podpięte osobno. To tak jak byś przyłożył przewód fazowy do ziemi i oczekiwał że wyzwoli zabezpieczenie( ͡° ͜ʖ ͡°).
@mmajer18: poczytaj sobie troche o działaniu zabezpieczeń. Wyłącznik nadpradowy ma działać na przeciążenia i zwarcia pomiędzy przewodami N i L. Chroni w ten sposób urządzenia oraz instalacje przed splonieciem, to że w starych układach sieci TN-C działają na zwarcia pomiędzy L a PE jest wina tego ze przewód ochronny to tak tak naprawdę N. Kiedyś ochronę dorabialo się dodając mostek pomiędzy przewodem N a PE bezpośrednio w gniazdku lub w puszce.
@Lampowy: radzę kolego doczytać bo jesteś w błędzie. Właśnie po to uziemia się przewodem ochronnym metalowe obudowy, żeby w przypadku uszkodzenia powstało zwarcie L-PE. Ono powoduje zadziałanie nadprądówki/bezpiecznika. RCD jest ochroną dodatkową. Prąd przepływający przez człowieka jest za mały by zadziałała ochrona podstawowa, choć z drugiej strony ona powoduje, że niebezpieczne napięcie na ma prawa się pojawić, bo albo są urządzenia 2 klasy ochronności albo powinny mieć uziemioną obudowę. RCD zadziała