Wpis z mikrobloga

Gołym okiem, przy bezksiężycowym, pogodnym niebie możemy dostrzec nocą około sześć tysięcy gwiazd. Co ciekawe, tej najbliższej nam, nie licząc oczywiście Słońca, nie da się zaobserwować bez użycia specjalistycznych przyrządów. Mowa o Proximie Centauri, czerwonym karle odległym od Ziemi o 4,2 roku świetlnego.

Odkryta w 1915 roku Proxima (czyli "bliska") jest w porównaniu do Słońca bardzo niewielkim i lekkim ciałem. Jej średnica to zaledwie 0,15 średnicy Słońca, zaś masa to tylko 12% masy naszej Dziennej Gwiazdy. To oznacza, że choć rozmiarem nie odbiega znacząco od Jowisza, jest jednocześnie dużo cięższa. Wypromieniowuje również w przestrzeń bardzo mało światła (0,006% tego, co słońce). Jasność obserwowanej z Ziemi gwiazdy to zaledwie 11 magnitudo, co oznacza, że do obserwacji jej potrzebny jest teleskop o średnicy 8 centymetrów. Choć my nie możemy jej gołym okiem oglądać, hipotetyczni obserwatorzy, znajdujący się na orbicie wokół Proximy z łatwością dostrzegliby Słońce jako stosunkowo jasny obiekt w konstelacji Kasjopei.

Co ciekawe, Proxima Centauri jest gwiazdą rozbłyskową, co oznacza, że w krótkim czasie może w znaczący sposób zwiększać swoją jasność nawet o kilka wielkości gwiazdowych. Ze względu na swoją małą masę i niewielką ilość wypromieniowywanej energii będzie świecić bardzo długo, wielokrotnie dłużej niż nasze Słońce. Szacuje się, że będą to biliony lat. Gwiazda nie posiada znanych planet, choć obecnie uważa się, że może ją okrążać nawet kilka ciał o masach mniejszych lub zbliżonych do masy Ziemi. Wciąż brakuje jednak na to dowodów. Nawet, gdyby wokół niej krążyły planety, aby było możliwe powstanie na nich życia w znanej nam postaci, promień ich orbity mógłby mieć maksymalnie 6,75 miliona kilometrów, co w praktyce wymusza obrót synchroniczny z okresem obiegu i, delikatnie mówiąc, mocno utrudnia sprawę.

Ze względu na swoją bliskość, Proxima, obok swoich towarzyszy z układu wielokrotnego: Alfy Centauri A i B, jest brana pod uwagę jako najbardziej prawdopodobny cel przyszłej misji międzygwiezdnej, tym bardziej, że z dnia na dzień coraz bardziej zbliża się do Słońca. Najbliżej niego znajdzie się za nieco ponad 26 tysięcy lat, kiedy to dzielić ją będzie od naszej Dziennej Gwiazdy tylko nieco ponad 3 lat świetlnych.

#kosmos #mirkokosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki #piszeestel
E.....l - Gołym okiem, przy bezksiężycowym, pogodnym niebie możemy dostrzec nocą okoł...

źródło: comment_NfFzphXyIiDtdXvkNboqOJFeYauKlj0J.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz