Wpis z mikrobloga

#stan #zdrowie #stawy #artroza Masz problemy ze stawami? Czytaj jak ich uniknąć

Nieleczone zwyrodnienia stawów, coraz bardziej utrudniają, a z czasem uniemożliwiają poruszanie się, aż w końcu mogą doprowadzić do dramatu niepełnosprawności.

"Na pochyłe drzewo nawet kozy skaczą" – głosi stare przysłowie. Choć owa mądrość ludowa, odnosi się do różnych sytuacji życiowych, to jednak bardzo dobrze pasuje do starszych osób. Na ogół ludzie starsi, częściej niż młodzi, mają naraz kilka dokuczliwych schorzeń, które trudno wyleczyć. Toteż, sięgając do wspomnianego przysłowia, można bez trudu zauważyć prawidłowość: jak komuś w zdrowiu się nie wiedzie i nie potrafi bronić się ani leczyć to naraz kilka groźnych chorób mu dokucza.

Artroza jak skleroza starszego wieku

Jedną z nich jest dość częsta choroba zwyrodnieniowa stawów. Bywa, że dolegliwość ta dotyczy także osób młodszych. Jej nazwa medyczna to artroza. Do powstania choroby przyczynia się nadwaga, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, wady postawy, jak również zbyt intensywne uprawianie sportu i wynikające z tej aktywności kontuzje. Jak uniknąć artrozy i jak zapobiegać problemom ze stawami?

Według statystyk, problemy ze stawami dotykają przeważnie ludzi w trzeciej, a czasem w drugiej dekadzie życia. Blisko połowa 50-latków i do 70 procent 60-latków boryka się ze zwyrodnieniami stawów. To bardzo poważna sprawa. Kłopoty ze stawami prowadzą w prostej linii do kalectwa wśród osób powyżej 65. roku życia.

Jakie są objawy artrozy? Często spotykaną dolegliwością jest ból głowy. Około 8 proc. pacjentów poszukuje porady specjalistycznej, w tej sprawie, gdyż najczęściej bóle głowy są objawem jakiejś choroby. Zwykle spotykany jest pourazowy ból głowy, ale występuje nie tylko z tego powodu. Dość dużo osób skarży się też na bóle karku. Bólowi temu towarzyszy drętwienie szyi i ramion. Wśród licznych przyczyn może to być m.in. sygnał początków zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego.

Przyczyny powstawania artrozy

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa, zajmuje najczęściej stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup. Jak powstaje? – Chrząstka stawowa chroni nasze kości przed ocieraniem się o siebie i umożliwia prawidłową ruchomość stawów. Wskutek procesów mechanicznych i biologicznych tkanka ta ulega zużyciu lub uszkodzeniu, co powoduje stan chorobowy – mówi Marcin Grześkowiak, dyplomowany terapeuta manualny i fizjoterapeuta z poznańskiej Kliniki Promienistej.

Wśród przyczyn schorzenia są wady wrodzone i wady postawy, obciążenia genetyczne oraz brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i nadwaga. Nierzadko też problemy ze stawami mogą powodować zbyt intensywne treningi lub częste kontuzje i urazy powypadkowe. Na powstanie i rozwój artrozy istotny wpływ mają także: późny wiek osoby, płeć żeńska, etniczność, nieprawidłowa biomechanika stawu, wykonywany zawód, aktywność fizyczna, duża masa kostna i poziom hormonów osoby chorej.

Zwyrodnienie wiedzie w niepełnosprawność

Jakie mogą być pierwsze sygnały zwyrodnienia stawów? – Do pierwszych symptomów schorzenia zaliczyć możemy ogólne uczucie osłabienia objętych procesem chorobowym okolic ciała, a także "strzelanie" stawów. Pojawia się też charakterystyczna trudność w rozruszaniu stawów po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji i ból nasilający się podczas wysiłku lub w konkretnych pozycjach organizmu. Gdy zaczniemy odczuwać takie dolegliwości nie można ich lekceważyć.

W przypadku zmian czy bólów w obrębie kręgosłupa, może on promieniować lub lokalizować się w jednym miejscu – tłumaczy fizjoterapeuta Marcin Grześkowiak. Z czasem dochodzi do zesztywnienia stawów, znacznego ograniczenia ich ruchomości i zniekształcenia. Nieleczone zwyrodnienia, coraz bardziej utrudniają, a z czasem uniemożliwiają poruszanie się, aż w końcu mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Co robić i jak zadbać o bezpieczeństwo stawów? Należy koniecznie regularnie uprawiać sport lub ćwiczenia fizyczne i wzmacniać w ten sposób mięśnie i stawy oraz utrzymywać prawidłową wagę ciała. Podczas ćwiczeń musimy pamiętać o tym, aby nie przeciążać stawów. A więc dużo ruchu, rozsądku w ćwiczeniach i wsłuchiwanie się w organizm. Zawsze też powinniśmy podnosić w odpowiedni sposób ciężkie przedmioty (koniecznie w pozycji lekko zgiętych kolan) i zachowywać prawidłową postawę ciała podczas codziennych czynności. Koniecznie trzeba także korygować wady postawy.

A, gdy dopadną nas artroza, co robić? Przede wszystkim nie można zaniedbywać choroby, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Obecnie stosowane są różne metody walki z problemem choroby stawów. Dobierane są do stopnia zaawansowania schorzenia i indywidualnych wskazań i potrzeb pacjenta.

Trzeba pamiętać: na ból stawów sięganie po maści i tabletki przeciwbólowe czy środki przeciwzapalne, to tylko doraźne zabiegi, które nie leczą. Najbardziej sprawdzonym sposobem, który przynosi najlepsze rezultaty jest pomoc lekarza i wykwalifikowanego fizjoterapeuty. – Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania, specjalista dobierze terapię, odpowiednią do stanu zdrowia pacjenta. Właściwy program ćwiczeń i zabiegów, wykonywany w gabinecie terapii manualnej i rehabilitacji, skutecznie pomaga w bólach zwyrodnieniowych.

Terapia manualna prowadzona przez fachowca terapeutę i odpowiednio dobrane ćwiczenia, wspomagane zabiegami fizykoterapii, jak: krioterapia, hydroterapia, elektroterapia, magnetoterapia czy naświetlanie laserem i lampami - znacznie zmniejszają ból, rozluźniają mięśnie, działają przeciwzapalnie, zwiększają zakres ruchu, a nawet hamują proces zwyrodnieniowy, co poprawia jakość życia i samopoczucie pacjentów – mówi Marcin Grześkowiak. Tylko ostateczność prowadzi do operacji chirurgicznej zniszczonych powierzchni stawowych i wszczepienia endoprotezy.
Źródło: choroby.senior.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - zwyrodnienie stawów. Nadwaga i otyłość - czy wiesz czym to grozi? Foto: choroby.senior.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #zdrowie #stawy #artroza Masz problemy ze stawami? Czytaj j...

źródło: comment_fjSMqOAAfhKvB9NrmWsIZxSXy0Y6m3cd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz