Wpis z mikrobloga

----------------------------------------------------------------------------
Cyniczne komentarze poniżej tej lini będą kasowane
  • Odpowiedz
@syfix: no bo przeciez jak sie nad tym logicznie zastanowic, to skoro jedzenie zwierzat nie jest czlowiekowi potrzebne (na co dowodem setki milionow wegetarian i wegan), oraz skoro wiekszosc ludzi uwaza zabijanie za zle, to zupelnie bez sensu jest mordowanie tylu zwierzakow.
Ludzie zabijaja i zjadaja zwierzeta tylko z przyzwyczajenia. Tak ich nauczyli rodzice. To obecnie jedyny powod.
  • Odpowiedz
@dzikireks: Niedawno był news, pewnie przesadzony, że już za 10 lat będzie możliwe produkowanie mięsa spożywczego w "fabryce" bez zabijania zwierząt. Zakładając, że będzie miało identyczną wartość odżywczą itd... jak normalnie pozyskiwane mięso, to sądzę, że nikt normalny nie będzie kupował mięsa pochodzącego z uboju. Może poza jakimiś religijnie motywowanymi fanatykami.

Natomiast czy dieta wegetariańska jest równoważna dla diety mieszanej i tylko kwestią przyzwyczajenia? W to śmiem wątpić. Miliony to nie
  • Odpowiedz
@wrrior: no ale masz tysiace badan porownawczych!
Wejdz na pubmed, ktory jest swiatowa skladnica publikacji medycznych i wrzuc w wyszukiwarke "vegetarian study"
Wegetarianizm nie tylko, że dostarcza wszystkie potrzebne składniki, to jeszcze daje zycie o ponad 10 lat dłuższe i rzadsze choroby!
  • Odpowiedz
@wrrior: ok, pare przykladowych

badanie oksfordzkie, opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition - badanie porownawcze na grupie ponad 6 tysiecy wegetarian i 5 tysiecy nie-wegetarian: doszli do wniosku, ze smiertelnosc spowodowana chorobami wsrod wegetarian jest prawie o polowe nizsza, niz u nie-wegetarian (w zwiazku z mniejsza iloscia zawalow, wylewow i miazdzyc), rowniez duzo nizsze bylo u nich stezenie "zlego cholesterolu", a takze generalnie lepsze zdrowie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10479226

badanie z uniwersytetu Lloma-Linda
  • Odpowiedz
@dzikireks: Dzięki. Zapoznałem się ze streszczeniami i wnioskami.

Wiem, że podważanie własną opinią naukowych badań to trochę seppuku w dyskusji ale napiszę Ci dlaczego mam wątpliwości i do końca mnie one nie przekonują. Uważam, że osoby, które żyją na diecie wegetariańskiej są raczej bardziej świadome pod względem żywienia i przywiązują większą wagę do jego jakości niż przeciętny zjadacz wszystkiego. Dlatego, między innymi, mogą w swoich grupach otrzymywać lepsze wyniki niż zjadacze
  • Odpowiedz
@wrrior: owszem, wegetarianie i weganie z reguly bardziej o siebie dbaja, maja lepsze wyksztalcenie i wyzszy dochod i wszystko to tez wplywa na zdrowie.
Niemiej jednak zwroc uwage, ze w badaniu przytoczonym powyzej sa wyniki najpierw bez zadnej korekty, a potem po korekcie na lepszy tryb zycia!
Nadal wegetarianie wypadali zdrowiej i zyli dluzej.

A co do "patyczakow" to sorry, ale to jakis mit... Znam setki wegetarian i wegan i nie
dzikireks - @wrrior: owszem, wegetarianie i weganie z reguly bardziej o siebie dbaja,...

źródło: comment_1hxDATBhLSOtAHmD4udj5Y96jnZrnBbN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dzikireks: Tak jest, tę korektę wyczytałem, bo w zasadzie byłem tego najbardziej ciekaw czy badania to uwzględniły. Ale chyba rozumiesz moje zastrzeżenia. Niestety trudno byłoby przeprowadzić eksperyment, który by to zweryfikował - czyli przeprowadzone na dużej liczbie osób (a przynajmniej statystycznie użytecznej), żyjących od urodzenia aż do śmierci na diecie wegetariańskiej. Stąd moje ostrożne podejście do tematu.
  • Odpowiedz